Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 13.06.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 5 z 5
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 0 - otwarta (1910, 0.45)
Zabrze / Muzeum Górnictwa Węglowego
wystawa stała - etnografia, technnika
Zwiedzający wystawę zetknie się z różnymi aspektami górniczej obrzędowości: mundurami i insygniami, orkiestrą górniczą. Nie mogło tu zabraknąć nawiązań do rozpowszechnionego wśród pobożnych górników śląskich kultu św. Barbary - górniczej patronki. Górnicy narażeni w swojej pracy na niebezpieczeństwo nagłej śmierci zbierali się w kopalnianych cechowniach przed wizerunkiem swojej patronki, aby modlić się o szczęśliwy powrót z szychty.
 / 0 - otwarta (1959, 0.4)
Zabrze / Muzeum Górnictwa Węglowego
wystawa stała - etnograficzna, instrumenty muzyczne
Pasje artystyczne górników najczęściej przybierały formę muzykowania w orkiestrze górniczej. W zbiorach Muzeum znajduje się wiele pamiątek świadczących o nieustającej do dzisiaj popularności muzykowania w rodzinach górniczych. Są to teksty piosenek i przyśpiewek, instrumenty: trąby, bębny, szałamaje, terkotki, drumle a nawet piły i pralki ręczne używane przez kapele. Posiadane eksponaty pozwoliły zaprezentować pełny skład instrumentalny orkiestry górniczej.
 / 0 - otwarta (1990, 0.4)
Zabrze / Muzeum Górnictwa Węglowego
wystawa stała - geologiczna
Kariera węgla jako surowca energetycznego związana jest z wynalezieniem maszyny parowej i rewolucją przemysłową. Epokowy wynalazek silnika parowego wygenerował zapotrzebowanie na węgiel oraz doprowadził do przełamania technicznych barier w górnictwie. Pompy odwadniające, maszyny wyciągowe, lokomotywy parowe umożliwiły sięganie po kolejne, głębiej położone złoża węgla.
 / 3 - otwarta (3876, 0.78)
Zabrze / Muzeum Górnictwa Węglowego
wystawa stała - przyrodnicza, paleontologiczna
Epokę karbonu można nazwać złotym wiekiem roślinności. Okres ten trwał od 360 do 290 mln lat temu. Na ogromnych obszarach lądu, w pobliżu mórz i jezior, rozciągały się podmokłe tereny i bagna. Panował ciepły i wilgotny klimat tropikalny, nieznający okresów chłodu ani suszy, rośliny miały wspaniałe warunki do rozwoju. Wiecznie zielona puszcza karbońska przypominała współczesną dżunglę zwrotnikową. W ciągu milionów lat w obrębie tej gigantycznej cieplarni rosły widłaki, skrzypy, paprocie, kordaity.
 / 2 - otwarta (1953, 0.4)
Zabrze / Muzeum Górnictwa Węglowego
wystawa stała - technika, górnictwo
Świat dawnej techniki jest sferą fascynującą, często zaskakującą ludzi epoki telefonów komórkowych i komputerów. Górnictwo poprzez swoją specyfikę daje okazję do zetknięcia się z całym bogactwem i różnorodnością dziedzin techniki: od prostych narzędzi poprzez urabianie, transport, wentylację, odwadnianie, oświetlenie a skończywszy na łączności.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż