Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 28.04.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Galeria malarstwa polskiego i sztuki zdobniczej
Malarstwo, rzeźba do Młodej Polski (pocz. XX w.)
Wystawa stałaotwarta (4201, 0.8)
sztuka, malarstwo
Oceny:  / 4
KiepskiBardzo dobry 
Galeria zawiera ok. 250 obrazów 125 artystów. Na parterze Galerii, w salach I-IX znajduje się kilkadziesiąt portretów staropolskich z XVII-XVIII w. oraz liczne przykłady rodzimego malarstwa portretowego, pejzaży i scen rodzajowych z XIX w. Na szczególną uwagę zasługują portrety wykupione od Rodziny Wielopolskich z Chrobrza (XVII-XIX w.), a także figuratywne dzieła autorstwa Rafała Hadziewicza oraz grupy dzieł pejzażowo-rodzajowych Józefa Szermentowskiego i Władysława Maleckiego.
Ekspozycję otwiera przykład portretu trumiennego - Portret trumienny szlachcica herbu Lis, z 1702 r., 6-boczny, namalowany na blasze. Następnie prezentowane są nowożytne wizerunki z polskich galerii rodowych szlacheckich. Wśród nich - portrety ukazujące przedstawicieli rodu Myszkowskich i Wielopolskich.

W sali im. króla Stanisława Augusta prezentowane są portrety wczesno klasycystyczne ze schyłku w. XVIII i empirowe z pocz. XIX w. Widzimy m.in.: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (obraz w typie portretów autorstwa Jana Baptysty Lampiego) i Elżbiety Grabowskiej (malował Jan Baptysta Lampi, ok. 1790); księcia Józefa Poniatowskiego (ok. 1788, akwarela), Tadeusza Kościuszki (malował Józef Grassi, 1792) - z dedykacją od Kościuszki dla W. Dzieduszyckiego

Malarstwo pejzażowe i pejzażowo-rodzajowe XIX w.: Jana N. Głowackiego z Krakowa (pejzaże z Tatr polskich, 1838) i Franciszka Kostrzewskiego z Warszawy (krajobrazy z różnych pór roku, 1850-1867) bywałego w Kielcach u naczelnika pow. Kieleckiego T. Zielińskiego, kolekcjonera sztuki - jako "preludium" do malarstwa Józefa Szermentowskiego; następnie Szermentowskiego obrazy z czasów pobytu w kraju, studiów w Szkole Sztuk Pięknych (SSP) w Warszawie.

Malarstwo historyczne reprezentuje okazały obraz Józefa Brandta "Wyjazd Marysieńki Sobieskiej z Wilanowa" (przed 1900) i ucznia Jana Matejki, Józefa Meciny-Krzesza - "Potyczka husarza z Turkiem" (1881). Jest też Maurycego Gottlieba - "Taniec Salome" (ok. 1876?).
Józef Szermentowski, Krajobraz wiejski z kościółkiemJuliusz Kossak, LisowczycyAleksander Gierymski, Katedra w Amalfi.
Miejsce: 17 sal odrestaurowanego skrzydła północnego pałacu
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż