Znajdują się tutaj trzy obrazy namalowane przez przyjaciela Sienkiewicza Kazimierza Pochwalskiego. Pierwszy z nich to najbardziej znany portret pisarza, wykonany kiedy Sienkiewicz miał 44 lata. Po drugiej stronie drzwi wisi portret jego pierwszej żony - Marii z Szetkiewiczów, malowany już po jej śmierci, z fotografii. Kolejny obraz przedstawia Pochwalskiego z Sienkiewiczem podczas podróży do Turcji w 1886 r na statku Oleg. Pod nim Poczet królów polskich, 24 monety wykonane ze srebra i złota.
|
Pod portretem żony ustawiono rzeźbę Kazimierza Łady-Grodzickiego - Rydwan sławy, przedstawiającą Sienkiewicza w złotym wieńcu laurowym. Jest to dar od artystów warszawskich.
W wykuszu możemy oglądać Pejzaż włoski Henryka Siemiradzkiego oraz obraz Jadwigi Janczewskiej (szwagierki pisarza) zatytułowany Widok z okna salonu na taras i park w Oblęgorku.
Nad skrzynią wiszą obrazy przedstawiające sceny z dzieł Sienkiewicza. Wyżej Zabawa w Chreptiowie, (płótno Stanisława Kaczora - Batowskiego) będące ilustracją do Pana Wołodyjowskiego. Malarz pozostał tak wierny tekstowi pisarza, że bez trudu można rozpoznać uczestników zabawy: w pierwszej parze Basia Wołodyjowska z łucznikiem Muszalskim, w drugiej Ewka Nowowiejska z Azją, dalej Zosia Boska i Adam Nowowiejski, panna Kamińska z grzecznym kawalerem, oraz pani Kieremowiczowa i Neresewiczowa. Pośrodku z tyłu stoi Michał Wołodyjowski, a po lewej stronie obrazu widać okazałą postać Zagłoby ze szklanicą w ręku.
Nad sepetem wisi portret syna - Henryka Józefa namalowany na zamówienie pisarza przez Jacka Malczewskiego w 1906 r. Obok kolejne ilustracje do dzieł Sienkiewicza: jedna z ostatnich scen Potopu -Droga do Wodoktów Stanisława Kaczora-Batowskiego. Niżej rysunek Juliana Maszyńskiego do noweli Pójdźmy za nim, przedstawiający jej bohaterów: Kajusa Septimusa Cinnę, Anteę, Poncjusza Piłata, przebywających w atrium i rysunek Jana Styki do Quo vadis, przedstawiający Winicjusza i Chilona.
|
|