Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 28.09.2020. (3,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Malarstwo obce
Wystawa stałaotwarta (2955, 0.84)
sztuka, malarstwo
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Zbiór Malarstwa Flamandzkiego i holenderskiego miał swój początek w kolekcji gdańskiego kupca Jakoba Kabruna (1759-1814) przekazanej miastu testamentem w 1814 roku. W 1872 roku zbiory te stały się własnością otwartego wówczas Stadtmuseum. Muzealna galeria rozrastała się dzięki zakupom. Do najważniejszych nabytków należą obrazy zakupione dla Stadtmuseum Danzig w latach 1940-1943, które nadały ton ówczesnej kolekcji malarstwa flamandzkiego i holenderskiego. Wojenne losy tej kolekcji były burzliwe.
Mimo ewakuacji zbiorów gdańskiego muzeum kolekcja malarstwa flamandzkiego i holenderskiego uległa rozproszeniu, a po rewindykacji w 1956 roku większość z wywiezionych dzieł przywieziono. Jednak niektóre z cennych obrazów nie powróciły do dziś.
Po II wojnie światowej powiększano zbiór obrazów o nowe nabytki, dary i depozyty od osób prywatnych i z innych placówek muzealnych w naszym kraju.

Obecna galeria malarstwa flamandzkiego i holenderskiego odzwierciedla preferencję kolejnych właścicieli. Przeważają w niej dzieła znanych mistrzów malarstwa europejskiego od XV do XVIII wieku, głównie szkół północnych.

W Galerii malarstwa flamandzkiego i holenderskiego są więc reprezentowane niemal wszystkie gatunki malarskie występujące w sztuce Niderlandów, to pozwoliło zbudować ekspozycję pomyślaną tak, by stworzyć pewien ciąg malarstwa niderlandzkiego od XV po XVIII w., zarówno czasowy jak i terytorialny.

Otwiera ją prezentacja tryptyku Memlinga w oddzielnej sali (odrębny dział). Zostało wybranych 78 dzieł. Pogrupowano je według gatunków malarskich bez rozróżnienia na malarstwo flamandzkie i holenderskie (zachowując w etykietażu wskazanie na proweniencję zabytku). Najliczniej reprezentowane są krajobrazy, portrety, martwe natury, sceny rodzajowe. Drugą grupą co do wielkości są obrazy marynistyczne, architektoniczne i alegoryczne, a także religijne. Najwspanialsze prace pochodzą z okresu złotego wieku malarstwa holenderskiego.
Jan Brueghel MłodszyJan van Goyen (Holandia 1596-1656), Chałupy nad kanałem 1630, olej, płótnoJan Rutgers Niewael (Niwael, Nieuwal) (Utrecht 1643  1661)
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2020  Testa Software - witryna na sprzedaż