Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 28.04.2025. (3,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Nieskończone wszechświaty
Wystawa prac Wojciecha Siudmaka
Wystawa czasowa 02.04.2012 - 30.09.2012 - zakończona (3362, 0.72)
malarstwo, grafika
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Muzeum przygotowało na kwiecień 2012r. kolejny pokaz prac Wojciecha Siudmaka (po pierwszej edycji w 2004), Nieskończone wszechświaty & Światowy Projekt Pokoju & Podróże po Diunie, tym razem jednocześnie w pałacu, salach przy Orlej i Oddziale-Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego. Na obecnej wystawie, której motywem przewodnim jest tematyka SF i fantastyka, w większym stopniu zostanie zaprezentowana różnorodność poczynań artystycznych artysty w szerokim kulturowym kontekście.
Obok projektu rzeźby Wieczna miłość o światowo-pokojowej wymowie, licznych obrazów, rysunków i szkiców pokażemy precedensowo jako pierwsi makiety futurystycznej architektury Siudmaka i jego statków kosmicznych, a także ogromną ikonosferę związaną z powszechnie znaną i cenioną powieścią Amerykanina Franka Herberta (1920-1986) Diuna i jej kolejnymi seriami (1965-1985), której częścią stał się Siudmak dzięki swoim okładkom. Diunę pokażemy w kilkudziesięciu wydaniach książkowych z całego świata często nawiązujących do sławnej ekranizacji Davida Lyncha z 1984 z Kyle MacLachlanem i Stingiem, na licznych nośnikach analogowo-cyfrowych, w grach, rekwizytach i autentycznych kostiumach filmowych z mini serialu telewizyjnego z Williamem Hurtem i Mattem Keeslarem (2000) z jednej z największych tego typu kolekcji na świecie.

"Dziś człowiek może decydować o swoim losie. Wreszcie zdał sobie sprawę, że Harmonia Uniwersalna zawiera mądrą równowagę przeciwności: ying i yang, wyniosłość i uległość, nadzieję i zwątpienie, wzlot i upadek, a także konieczność zmiany utartego poglądu. [...] Niewątpliwie Diuna należy do arcydzieł literatury światowej. Jest to jedna z tych gigantycznych kolumn, które podtrzymują sklepienie budowli zawierającej najcenniejszą spuściznę kultury świata. Dzieło Herberta opiera się wszelkim próbom zaszufladkowania i nie potrzebuje żadnej etykiety dla określenia stylu".

Wojciech Siudmak
DiunaMateria
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż