Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 20.03.2025. (4,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Czas
Wystawa czasowa 16.10.2012 - 31.12.2012 - zakończona (2509, 0.56)
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Człowiek zmaga się od wieków z odpowiedzią na pytanie, czym jest czas. Równolegle z tym, z pewną nadzieją, że to przybliży go do rozwiązania owej kwestii, próbuje rozwiązać problem jak go mierzyć. Obserwuje zjawiska zachodzące w otaczającym świecie, zagląda w niebo, bada cykliczność zmian. Jednak to wszystko tylko w pewnym stopniu zbliża nas do tajemnicy czasu. Może więc pomocne przy tych rozważaniach będą prezentowane, cenne i interesujące, urządzenia astronomiczne, zegary kalendarze, alegorie.
Głównym celem ekspozycji jest ukazanie zagadnienia czasu w dwóch aspektach:

Czas w ujęciu filozoficznym - ta część zdominowana będzie przez dzieła sztuki - malarstwo, grafikę, rzeźbę, rzemiosło artystyczne, których tematem są personifikacje, alegorie i sceny odnoszące się do pojęcia czasu, trwania, przemijania i wieczności; końca świata, alegoryczne przedstawienia pór roku, miesięcy, relacji czas i człowiek - człowiek i czas, czasu ludzkiego i czasu wymiarze boskim.

Czas mierzalny - ta część ekspozycji obejmowałaby urządzenia do mierzenia czasu, jakie funkcjonowały w różnych epokach: urządzenia astronomiczne, kalendarze, zegary i różnorodne czasomierze.

Co robił Bóg, zanim stworzył niebo i ziemię? Św. Augustyn odrzucił szyderczą nieco odpowiedź: Przygotowywał piekło dla ludzi, którzy wścibiają nos w jego tajemnice. Uznał, że nie było żadnego "wcześniej", kiedy to Bóg mógłby coś robić. Czas zaczął istnieć razem ze stworzeniem nieba i ziemi. Stąd wystawa rozpoczyna się motywem stworzenia. W tej części pokazane zostaną także personifikacje Czasu, antyczne bóstwa Czasu, o których wspomina mitologia.

W wieczności Bożej istnieje tylko jedno: trwanie; w czasie istnieje tylko jedno: przemijanie. (św. Augustyn).
W tej części ekspozycji znajdą się więc przedstawienia obrazujące trwanie Boga ponad czasem, alegorie Wieczności oraz to wszystko co związane jest z przemijaniem, niestałością ludzkiego bytowania na ziemi, śmiercią, motywy Vanitas.
Cztery pory rokuAlegoria Wieczności
Kurator: Joanna Kaczmarczyk
Autorzy: oprawa plastyczna: Leszek Mądzik
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż