Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 15.06.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Kantor  Matta
Wystawa czasowa 13.07.2013 - 13.09.2013 - zakończona (2896, 0.73)
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Roberto Matta (19112002), surrealista, wybitny przedstawiciel awangardy XX wieku, urodzony cztery lata przed Tadeuszem Kantorem (19151990), wywarł znaczny wpływ na wczesną twórczość tego artysty. Kameralna prezentacja na antresoli Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w MNK prac malarskich i rysunkowych Kantora stanowi próbę pokazania tych inspiracji. Burzliwe i różnorodne twórcze życie obu artystów wypełniały liczne poszukiwania i eksperymenty w dziedzinie sztuk pięknych.
Przyjazd młodego Matty z Chile do Paryża w latach 30. XX wieku pozwolił mu poznać przedstawicieli nowych prądów w sztuce  Salvadora Dalego i Marcela Duchampa czy Pabla Picassa. W 1937 roku André Breton zaprosił artystę do grupy surrealistów. Jednak ten, pod koniec lat trzydziestych, tuż po wybuchu II wojny światowej, przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkał artystów nowojorskich, którzy mieli stać się najbardziej znanymi reprezentantami rodzącego się wówczas ekspresjonizmu abstrakcyjnego, i przybliżył im główne założenia europejskich nurtów artystycznych.

Kantor, przez całe swoje życie podróżując i poznając różne formy artystycznego wyrazu, które zaczynały dominować w powojennym świecie, namawiał do odwagi i swobody twórczej, sam starał się realizować te postulaty we właściwy sobie sposób: chłonął wszelkie nowinki, umiejętnie asymilował to, co okazywało się przydatne jemu samemu, przetwarzał, modyfikował.

Z twórczością Matty, pokazywaną na wystawie surrealistów w Galerii Maeght, zetknął się w 1947 roku podczas swego półtorarocznego pobytu w Paryżu. Zachwyt tym malarstwem znalazł odzwierciedlenie w serii rysunków i obrazów Kantora z końca lat 40. i początku lat 50. Powstała wówczas seria obrazów metaforycznych. Artysta rezygnował z malarstwa czysto figuratywnego...
Kantor  Matta
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż