Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Skanseny środa, 30.04.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Skanseny
Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski Drukuj Email
Oceny:  / 20 
» Skanseny, Wolsztyn (20778, 3.42)   
Czytaj więcej...64-200 Wolsztyn, ul. Bohaterów Bielnika 25, tel. 68 384 26 19, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Skansen położony jest przy zachodnim brzegu Jeziora Wolsztyńskiego, około 800 m od centrum Wolsztyna. Jest on oddziałem Muzeum Regionalnego im. Marcina Rożka. Jego budowę rozpoczęto w 1976r., natomiast do zwiedzania został udostępniony w 1986r. Zajmuje obszar 3,3 ha, łagodnie opadajścego w stronę jeziora terenu. W skansenie zgromadzono 14 zabytkowych obiektów architektonicznych, pochodzących głównie z zachodniego krańca Wielkopolski. W zagrodzie karczemnej stoi karczma z 1706r. z Nowego Solca, stodoła z końca XVIII w. z Solca, stajnia z wozownią i komorą z 1 poł. XIX w. W wozowni zaprezentowano dwa warsztaty rzemieślnicze: kołodziejski i bednarski. W warsztacie bednarskim do najciekawszych narzędzi należą: ława bednarska, strugi, świder, przyrząd do ściągania beczek, narzędzie do naciągania obręczy.

Czytaj więcej...
 
Skansen Budownictwa Puszczańskiego Drukuj Email
Oceny:  / 21 
» Skanseny, Warszawa (26623, 4.64)   
Czytaj więcej...
Fot. Mtths
05-085 Kampinos, Granica, tel. 22 725 01 23, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

W osadzie Granica, w Kampinoskim Parku Narodowym, znajduje się puszczański skansen. Skansen został utworzony w 1984 roku, w oparciu o istniejące obiekty zabytkowe (zespół zabudowań Nadleśnictwa Kampinos z 1919 roku). Wystawa budownictwa puszczańskiego, w skład którego wchodzą trzy zagrody (dwie kryte strzechą a jedna gontem) prezentuje zanikłe drewniane budownictwo ludowe Puszczy Kampinoskiej. Zagrody nazwane zostały od ostatnich właścicieli budynków mieszkalnych zagrodami Widymajera, Wiejckiej i Połcia. Zagroda „Widymajera”, prezentuje gospodarstwo zamożnego chłopa, typowe dla terenu Równiny Łowicko-Błońskiej. Zagroda druga, „Wiejckiej”, jest przykładem średniozamożnego gospodarstwa, typowego dla budownictwa ludowego tego terenu. Trzecia zagroda, „Połcia”, umiejscowiona jest oddzielnie, w strefie zaplecza usługowego skansenu.

Czytaj więcej...
 
Skansen Etnograficzny w Gosławicach Drukuj Email
Oceny:  / 14 
» Skanseny, Konin (17100, 2.98)   
Czytaj więcej...
Fot. Boguslaw
62-505 Konin, ul. Muzealna 6, tel. 63 242 75 99, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

W latach 1987-94, przy siedzibie Muzeum Okręgowego w Koninie - Gosławicach, został utworzony „mały” skansen etnograficzny dla obiektów których istnienie na dawnym miejscu było zagrożone. Jest to 5 obiektów zlokalizowanych na powierzchni ¼ ha. Są to: chałupa dwutraktowa, konstrukcji sumikowi-łątkowej z dachem czterospadowym krytym trzciną. Datowana jest na 1784 r. Do skansenu została przeniesiona ze wsi Kopojno, gm. Zagórów. Służy do prezentacji wnętrz i wyposażenia zagrody wiejskiej w sprzęt gospodarstwa domowego, wiatrak „koźlak” z końca XIX w, z oryginalnym kompletnym wyposażeniem, pochodzi ze wsi Bochlewo, gm. Kazimierz Biskupi, kuźnia z podcieniem jest rekonstrukcją obiektu ze wsi Tarnowa, gm. Władysławów, w której prezentowane są narzędzia i wyposażenie wiejskiej kuźni. Obiekt wykorzystywany jest do pokazów kucia i kształtowania metalu na gorąco.

Czytaj więcej...
 
Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego Drukuj Email
Oceny:  / 14 
» Skanseny, Poznań (25204, 4.04)   
Czytaj więcej...62-020 Swarzędz, ul. Poznańska 35, tel. 61 651 18 17, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum powstało w 1999 roku na terenie istniejącego od 1963 roku skansenu pszczelarskiego. Skansen stanowi unikatowy w skali europejskiej zbiór uli ilustrujący na ekspozycji plenerowej historię bartnictwa i pszczelarstwa na ziemiach polskich. Zbiory znajdujące się w muzeum dotyczą bartnictwa, pszczelarstwa i jedwabnictwa oraz zagadnień związanych z pszczołami samotnicami i trzmielami. Muzeum posiada bogatą kolekcję uli prezentowanych na wolnym powietrzu. Są to: ule kłodowe, wśród których znajduje się pochodząca z XV wieku dębowa barć, koszki – czyli ule słomiane oraz ule architektoniczne i figuralne. W pomieszczeniu budynku pofolwarcznego znajduje się ekspozycja dotycząca owadów użytkowych. Dużą atrakcję stanowi ul demonstracyjny umożliwiający obserwację życia intymnego pszczół.

Czytaj więcej...
 
Skansen Kultury Jamneńskiej przy Muzeum w Koszalinie Drukuj Email
Oceny:  / 24 
» Skanseny, Koszalin (35620, 6.21)   
Czytaj więcej...
Fot. jamaka
75-420 Koszalin, ul. Młyńska 37-39, tel. 94 343 20 11, godziny otwarcia i ceny biletów, www

Skansen został utworzony w 1982 roku w wydzielonym Dziale Etnograficznym Muzeum w Koszalinie. W obrębie zbiorów można wydzielić następujące kolekcje: zabytki kultury pomorskiej, zabytki kultury jamneńskiej, zabytki grup przesiedleńczych oraz wytwory współczesnej sztuki ludowej i rękodzieła. W 1983 r. muzeum zakupiło i przeniosło na posesję muzealną zabytkową (z 1869 r.), szachulcową zagrodę rybacką ze wsi Dąbki. Służy ona działowi jako miejsce ekspozycji stałych; początkowo eksponowano w niej zabytki Pomorza i grup przesiedleńczych, od maja 2001 r. można w niej oglądać wystawę "Wyspa kulturowa. Wieś Jamno pod Koszalinem" w całości poświęconą kulturze jamneńskiej. Dział jest organizatorem dwóch konkursów: Rzeźba regionalna Pomorza Zachodniego, Ludowa i nieprofesjonalna twórczość plastyczna Pomorza Środkowego, którym towarzyszą wystawy pokonkursowe, a nagrodzone prace wzbogacają kolekcję współczesnej sztuki ludowej działu.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   następna  »   koniec »»

Pozycje: 36 - 40 z 58
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż