Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Skanseny środa, 30.04.2025. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Skanseny
Skansen w Maurzycach Drukuj Email
Oceny:  / 38 
» Skanseny, Łowicz (28600, 4.78)   
Czytaj więcej...
Fot. boksyt
99-400 Łowicz, Maurzyce, tel. 46 838 81 20, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Skansen położony w odległości ok. 7 km od Łowicza, przy trasie Warszawa - Poznań. Gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Udostępniony do zwiedzania w połowie lat 80. Obecnie w skansenie znajduje się blisko 40 obiektów, które zlokalizowane są według planu zakładającego ukazanie dwóch układów przestrzennych: tzw. starej wsi występującej do poł. XIX w., o kształcie zbliżonym do owalnicy z centralnym placem wioskowym oraz nowej wsi - ulicówki, powszechnej w II poł. XIX w. W obrębie starej wsi znajdują się trzy gospodarstwa. Pierwszym z nich jest zagroda zamknięta - tzw. okólnik, typowy dla wsi łowickiej od poł. XIX w. W skład zagrody wchodzi budynek mieszkalny z II poł. XIX w., przeniesiony ze Złakowa Borowego. Mieszkała w nim słynna wycinankarka łowicka, Justyna Grzegory. Chałupa posiada zrębową konstrukcję ścian, krokwiowy dach czterospadowy kryty strzechą. Równolegle do chałupy usytuowana jest obora kamienna, będąca rekonstrukcją obiektu znajdującego się w Złakowie Kościelnym.

Czytaj więcej...
 
Skansen w Sidzinie - Muzeum Kultury Ludowej Drukuj Email
Oceny:  / 10 
» Skanseny, Nowy Targ (15878, 2.64)   
Czytaj więcej...
Fot. R.Ciok
34-236 Sidzina, tel. 18 285 27 09, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

W Sidzinie znajduje się skansen, w którym można obejrzeć liczne eksponaty związane z historią i etnografią tego regionu. Do skansenu można dojechać z Sidziny od skrzyżowania "Dąb" drogą do Wielkiej Polany. Początki skansenu datują się na 1963 r. i związane są z obchodami 400 rocznicy powstania wsi. Wtedy to w przysiółku Binkówka, nad brzegiem spływającego ze stoków Policy potoku Ciśniawka oddano do zwiedzania zabytkową chałupę Banasików z 1809 roku, przeniesioną tu z Małej Sidzinki. Na terenie skansenu w Sidzinie można zobaczyć: Chałupę Banasika z 1809 roku przeniesioną w 1963 r. z Małej Sidzinki, w której umieszczono zebrane eksponaty, Chałupę Anny Kozioł z 1901 roku przeniesioną ze Spytkowic, wykorzystywaną obecnie do organizowania wystaw czasowych, Lamus z 1897 roku, w którym są prezentowane militaria z września 1939 r. Kuźnię z XIX wieku przeniesioną z Górnej Sidziny z wyposażeniem, Dzwonnicę przeniesioną z Wielkiej Polany, Chałupę Wójtowską.

Czytaj więcej...
 
Wielkopolski Park Etnograficzny Drukuj Email
Oceny:  / 31 
» Skanseny, Gniezno (32409, 5.33)   
Czytaj więcej...62-261 Lednogóra, Dziekanowice 23, tel. 61 427 50 40, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum etno­gra­ficzne na wolnym powietrzu popu­larnie nazywane „dużym skan­senem”, które gromadzi, zabezpiecza i eksponuje przedmioty związane z życiem i działalnością miesz­kańców wsi i miasteczek z ob­szaru Wielkopolski historycznej. Położone w przepięknym plenerze nad jeziorem Lednica prezentuje 53 obiekty tradycyjnego budownictwa chłopskiego, dworskie­go, sakralnego i folwarcznego, przeniesione z różnych stron Wielkopolski. W większości tych obiektów eksponowane są wystroje dawnych wnętrz i obejść. Można wspiąć się na wzgórze, na którym stoją róż­ne typy wiatraków i skąd widać wspaniałą panoramę jeziora Lednica, a dalej zatrzymać się na wiejskim cmentarzu, zajrzeć do wnętrza osiemnasto­wiecz­nej kaplicy, by w końcu, zaczerpnąwszy nieco atmo­sfery dworu, odpocząć w ota­czającym go parku.

Czytaj więcej...
 
Zagroda Gburska w Nadolu Drukuj Email
Oceny:  / 6 
» Skanseny, Puck (13991, 2.27)   
Czytaj więcej...84-250 Gniewino, Nadole 16, tel. 58 676 76 44, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Skansen otwarto 23 czerwca 1987 r. i obecnie w jego obrębie znajdują się: domostwo, zabudowania gospodarcze oraz obiekty towarzyszące jak studnia, piwnica, wozownia, gołębnik, kierat, pasieka, wędzarnia i piec chlebowy. Chata, w której koncentrowało się życie trzypokoleniowej rodziny, posadowiona jest w głębi podwórza, odgrodzona od części gospodarczej ogrodem kwiatowym. W jej najbliższym sąsiedztwie znajdują się piwnica, studnia oraz warzywnik. Stodoła posadowiona jest równolegle do drogi z możliwością obustronnego wjazdu na klepisko z drogi i z podwórza. Obecnie w stodole znajduje się ekspozycja poświęcona historii pszczelarstwa pomorskiego. W skład zespołu wchodzi wielofunkcyjna obora, która pod jednym dachem mieściła pomieszczenia dla koni, bydła, trzody chlewnej, owiec i drobiu.

Czytaj więcej...
 
Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze Drukuj Email
Oceny:  / 9 
» Skanseny, Nowy Targ (15470, 2.67)   
Czytaj więcej...34-532 Czarna Góra, Zagóra 86, tel. 18 201 52 05, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

W północnej części Czarnej Góry, w osiedlu zwanym "Zagóra", stoi drewniana zagroda należąca niegdyś do tutejszej zamożnej rodziny Korkoszów. Części mieszkalne zagrody - sień, kuchnia, "wielka izba", "letnia izba" - usytuowane są jedna za drugą. W sieni, która przeważnie była wykorzystywana jako skład przedmiotów potrzebnych w gospodarstwie, znajdował się również warsztat stolarski. Jego właściciel wykonywał wszelkie niezbędne w gospodarstwie sprzęty, począwszy od mebli aż po naczynia. Są tu i inne sprzęty - drewniane naczynia na mleko i stępa, ręczne żarna. Z sieni wejście prowadzi na strych, czyli izbę, miejsce, gdzie w sąsiekach przechowywano ziarno, a w skrzyniach i dzieżach produkty żywnościowe. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym dawniej, zanim powstały izby, koncentrowało się życie rodziny. Tutaj spano, jedzono, gotowano strawę, pieczono chleb, przędło się len i wełnę.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   następna  »   koniec »»

Pozycje: 51 - 55 z 58
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż