Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Regionalne wtorek, 20.10.2020. (2,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea regionalne
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu Drukuj Email
Oceny:  / 5 
» Regionalne, Kalisz (12144, 2.66)   
Czytaj więcej...
Fot. KEIM
62-800 Kalisz, ul. Kościuszki 12, tel. 62 757 16 08, godziny otwarcia, ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum należy do grona najstarszych polskich placówek muzealnych. Pierwsze próby utworzenia w Kaliszu muzeum podjęto już w 1883 roku, ale na skutek braku zgody władz carskich, muzeum utworzono dopiero w 1900 roku. Muzeum gromadzi zbiory z zakresu archeologii, etnografii, historii i sztuki, które prezentuje na wystawach stałych i czasowych oraz organizuje imprezy plenerowe (Festyny Etnograficzne, Jarmark Archeologiczny i Biesiadę Piastowską). Zbiory etnograficzne zgromadzone aktualnie w muzeum liczą ponad 2.500 obiektów, obejmiją zabytki tradycyjnej kultury ludowej, wytwory współczesnej sztuki i rękodzieła ludowego oraz eksponaty afrykańskie. Zbiory archeologiczne liczą ok 1.500 obiektów + od pradziejów, przez starożytność i wczesne średniowiecze, aż do lokacji miasta w połowie XIII w. Obejmują kości zwierząt z epoki lodowcowej (nosorożców i mamutów) oraz ślady działalności ludzkiej w okresie paleolitu i neolitu oraz płytę nagrobną księcia Mieszka Starego, władcy Polski zmarłego w 1202 r.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Pamiątek po Janie Matejce - Koryznówka Drukuj Email
Oceny:  / 30 
» Regionalne, Bochnia (14761, 3.36)   
Czytaj więcej...32-720 Nowy Wiśnicz, tel. 14 612 83 47, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Dom zbudowany w poł XIX w. przez Leonarda Serafińskiego ożenionego z siostrą żony Jana Matejki. Obie rodziny łączyły bliskie stosunki więc Jan Matejko często bywał w ,,Koryznówce''. Do zwiedzania wydzielona część budynku. W saloniku meble w stylu biedermeier, fortepian wiedeński marki Skuthan and Schmidt, na którym grywał Matejko. Na ścianach portrety rodziców żony, autorstwa Matejki oraz karykatury. Obok gabinet Stanisławy Serafińskiej, autorki pamiętnika poświęconego artyście. Ponadto wiele pamiątek rodzinnych, wycinków prasowych, fotografii i listów. Budynek jest w całości drewniany, w konstrukcji zrębowej, oszalowany, kryty dachem czterospadowym, zbudowany na planie węgielnicy, układ wnętrza dwutraktowy. Otoczenie domu stanowi stary sad, zabudowania gospodarcze, stodoła i drewutnia ze stajnią.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Parafialne w Szufnarowej Drukuj Email
Oceny:  / 7 
» Regionalne, Rzeszów (8816, 2.23)   
Czytaj więcej...38-124 Wiśniowa, Szufnarowa 104, tel. 17 277 51 38, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum powstało z inicjatywy proboszcza miejscowej parafii, który wraz z bratem przez lata gromadził zbiory. Wszystkie eksponaty pozyskane zostały od mieszkańców miejscowości Szufnarowa i okolicznych wiosek. Obecnie w muzeum znajduje się ponad 3 tys. przedmiotów. Głównie są to przedmioty używane w gospodarstwie domowym, gospodarstwach rolnych, stanowiska związane z wykonywanymi zawodami, m.in. kowalstwem, szewstwem, rzeźnictwem, rymarstwem, kołodziejstwem, bartnictwem i in., pamiątki wojskowe, kolekcja lamp naftowych, żelazek, przybory szkolne, pamiątki sakralne związane z wyposażeniem kościołów, jest też ciekawa ekspozycja dawnych środków transportu, stary młyn, studnia z żurawiem. Budynek muzeum składa się z 3 poziomów. Parter i przedsionek zajmują lichtarze, ornaty, drewniane rzeźby ludowe pochodzące z kapliczek, krosna, kołowrotki, warsztat tkacki z 1937r., krężele, rafacze.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy Drukuj Email
Oceny:  / 15 
» Regionalne, Nowy Sącz (30517, 6.99)   
Czytaj więcej...34-460 Szczawnica, Pl. Dietla 2, tel. 18 262 22 58, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum zajmuje piętro zabytkowej XIX-wiecznej willi "Pałac". Muzeum jest placówką regionalną o charakterze etnograficzno-historycznym. W części etnograficznej prezentowane jest życie górali pienińskich w okresie pierwszej połowy XX wieku, w zakresie architektury regionalnej, wyposażenia wnętrz, pasterstwa, rolnictwa, łowiectwa, rybołówstwa, tkactwa. Uzupełnieniem tej części wystawy jest strój regionalny, sztuka ludowa regionu pienińskiego oraz godła góralskich rodów szczawnickich. Ekspozycja historyczna obejmuje tematy: "Szczawnica częścią Starostwa Czorsztyńskiego", "Józef Szalay twórcą i organizatorem kurortu", "Krakowska Akademia Umiejętności właścicielką Szczawnicy", "Szczawnica własnością Adama Stadnickiego w latach 1909-1948", "Druga wojna światowa na terenie Pienin".

Czytaj więcej...
 
Muzeum Podhalańskie PTTK im. Czesława Pajerskiego Drukuj Email
Oceny:  / 7 
» Regionalne, Nowy Targ (12178, 2.79)   
Czytaj więcej...34-400 Nowy Targ, Rynek 1, tel. 18 266 77 76, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści się w budynku nowotarskiego Ratusza na I piętrze. Muzeum posiada ponad 7400 muzealiów z zakresu: etnografii, historii, sztuki ludowej. Do najcenniejszych zaliczyć należy: reprezentatywną kolekcję cechowego rzemiosła nowotarskiego, malarstwa Michała Rekuckiego, ceramikę Jana Reczkowskiego, rzeźby wybitnego rzeźbiarza amatora Edwarda Sutora, zbiór druków ulotnych z I połowy XX wieku, kolekcję sztandarów z II połowy XIX i XX wieku organizacji społecznych działających w Nowym Targu. Unikatowy charakter ma zbiór eksponatów przedstawiający nowotarską oficynę drukarską, sprowadzoną do Nowego Targu w 1898 przez Ignacego Borka, jedyną tego typu zachowaną w Europie. W muzeum czynna jest stała wystawa zatytułowana „Nowy Targ na przełomie XIX i XX wieku, miasto którego już nie ma” na której jest reprezentowane cechowe rzemiosło nowotarskie.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   następna  »   koniec »»

Pozycje: 36 - 40 z 164
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2020  Testa Software - witryna na sprzedaż