Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Regionalne wtorek, 20.10.2020. (2,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea regionalne
Muzeum Regionalne w Kraśniku Drukuj Email
Oceny:  / 1 
» Regionalne, Lublin (11588, 2.62)   
Czytaj więcej...23-200 Kraśnik, ul. Piłsudskiego 2A, tel. 81 884 34 85, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum powstało w 1976 roku. Muzeum posiada zbiory regionalistyczne, historyczne, etnograficzne, a nade wszystko znane daleko poza Kraśnikiem zabytki archeologiczne. Zbiory etnograficzne prezentują zabytki związane z kulturą i sztuką ludową regionu. Najciekawszymi eksponatami tego działu są: kolekcja ceramiki urzędowskiej od XVIII wieku po czasy współczesne, duży zbiór eksponatów dotyczących kultury materialnej wsi i plastyki obrzędowej – wycinanki, pisanki, palmy wielkanocne. Najciekawsze zbiory historyczne to księgi z biblioteki Klasztoru Kanoników Regularnych, liczne dokumenty z okresu okupacji, fotografie dawnego Kraśnika i jego mieszkańców. Ciekawe i liczne są też zbiory militariów z I i II wojny oraz oporządzenia wojskowego.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Regionalne w Krokowej Drukuj Email
Oceny:  / 4 
» Regionalne, Władysławowo (12789, 2.85)   
Czytaj więcej...84-110 Krokowa, ul. Zamkowa 1, tel. 58 774 21 11, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Okazały budynek stojący za krokowskim kościołem, przytulony do muru otaczającego park, powstał w XVIII wieku jako gospoda wiejska "Pod księciem Mestwinem". Właściciele oberży, rodzina krokowskich / von Krockow, dzierżawili ją kolejnym pokoleniom karczmarzy. Dzisiaj, w dawnej sali tanecznej, znajdą Państwo możliwość skupienia się nad sztuką i historią naszego regionu oraz skomplikowanych losów Kaszubów, Polaków i Niemców, które składają się na obraz burzliwych dziejów Północnych Kaszub. Od 1999 roku w budynku mieści się jedyne w Polsce muzeum polsko-niemieckie. W Muzeum można obejrzeć zbiory etnograficzne, wystawę pamiątek rodzinnych po dawnej rodzinie właścicieli zamku, a także czasowe wystawy historyczne i artystyczne. W Zamku można zobaczyć wystawę poświęconą rodzinie Krokowskich/von Krockow, eksponaty srebrne, ceramiczne i malarskie oraz meble z II poł. XIX w.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Regionalne w Krotoszynie Drukuj Email
Oceny:  / 5 
» Regionalne, Ostrów Wlkp. (9534, 2.44)   
Czytaj więcej...63-700 Krotoszyn, ul. Mały Rynek 1, tel. 62 722 61 47, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum powstało w 1957 roku, mieści się w budynku poklasztornym, wzniesionym w 1733 roku dla zakonu trynitarzy przez ówczesnego właściciela dóbr krotoszyńskich Józefa Potockiego, wojewodę kijowskiego. Muzeum (od 1969 roku) zajmuje piętro i poddasze budynku. Zbiory muzeum liczą 5600 poz. inwentarzowych z dziedziny archeologii, historii, etnografii i sztuki. Inwentarz archeologiczny to m.in. mikrolityczne narzędzia krzemienne, kolekcja kamiennych siekierek i toporków, motyka rogowa, narzędzia, broń i ozdoby z brązu i żelaza (siekierki, sierp, groty oszczepów, noże, fragmenty bransolety, zapinki) oraz liczna ceramika z osad, grodzisk i cmentarzysk. Zbiory historyczne to dokumenty, fotografie, militaria, numizmaty i dokumenty dotyczące dziejów Krotoszyna. Do grupy zabytków związanych z życiem dawnego miasta należą też: żelazne okowy więzienne z podziemi ratusza z XVII wieku., fragmenty XVIII-wiecznych urządzeń wodociągowych oraz pamiątki bractwa strzeleckiego.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Regionalne w Kutnie Drukuj Email
Oceny:  / 6 
» Regionalne, Płock (14033, 3.3)   
Czytaj więcej...
Fot. Piotr Panfil
99-300 Kutno, Plac Marszałka J. Piłsudskiego 20, tel. 24 254 79 64, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Siedzibą Muzeum od 1981 roku jest ratusz. Ratusz miejski w Kutnie w stylu klasycystycznym został wzniesiony w latach 1842-1845, według projektu Bonifacego Witkowskiegona, na działce ofiarowanej przez dziedzica miasta Feliksa Mniewskiego. Swym obszarem badawczym obejmuje Kutno i region kutnowski (w granicach powiatu kutnowskiego), dokumentując przeszłość i teraźniejszość poprzez takie dziedziny jak: archeologia, historia, sztuka, etnografia, przyroda i wojskowość. Najstarsze znaleziska archeologiczne pochodzą z przałomu epoki kamienia i brązu. Datowane na III / II p.n. e. –II / III n.e. Dział historyczny dokumentuje przeszłość miasta. Oprócz zdjęć i dokumentów obrazujących dzieje kutnowskich rodzin, przemysł, handel i rzemiosło, działalność organizacji i stowarzyszeń kulturalno-społecznvch oraz sportowych.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Regionalne w Libiążu im. Olgi Cygankiewicz Drukuj Email
Oceny:  / 9 
» Regionalne, Chrzanów (9493, 2.19)   
Czytaj więcej...32–590 Libiąż, Głowackiego 6, tel. 32 627 37 08, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum powstało w 1992 roku. Muzeum gromadzi ponad 550 eksponatów, które prezentowane są tematyczne w pięciu pomieszczeniach. Na piętrze budynku znajduje się Izba Regionalna, gdzie zgromadzono przedmioty ukazujące lokalny charakter społeczności Libiąża. Aranżacja pomieszczenia przekazuje obraz izby mieszkalnej w pierwszej połowie XX w. (m. in. meble, rzemiosło, tkaniny) oraz życia kulturalnego (reprodukcje obrazów, rzemiosło artystyczne). W części izby prezentowane są przyrządy i narzędzia służące do pracy codziennej (m. in. tarki do prania, maselnice, kosy, wagi, tragarz). W piwnicach budynku zgromadzona jest kolekcja górnicza związana z Kopalnią „Janina” w Libiążu (m.in. rzeźby, mundury górnicze, odznaczenia, lampy górnicze).

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   następna  »   koniec »»

Pozycje: 71 - 75 z 164
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2020  Testa Software - witryna na sprzedaż