Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Regionalne środa, 10.08.2022. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea regionalne
Muzeum Regionalne PTTK w Dobczycach - Skansen Drukuj Email
Oceny:  / 10 
» Regionalne, Myślenice (15536, 3.09)   
Czytaj więcej...32-410 Dobczyce, Stare Miasto, tel. 12 271 14 55 , godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Niewielki skansen budownictwa ludowego, usytuowany na terenie Starego Miasta, między ruinami zamku a murowanym kościołem św. Jana Chrzciciela z początku XIX w. Na terenie skansenu mieszczą się obiekty, przeniesione z okolicznych wsi po 1971. Skansen tworzy 6 budynków drewnianych: Dom pogrzebowy, Duża wozownia, Mała wozownia, Kurnik, Kuźnia oraz Karczma ,,Na Zbóju" - drewniana karczma z 1830 r., przeniesiona w 1971 r. z Krzyszkowic k. Myślenic. Budowla, zwana "Po Zbóju" na pamiątkę dawnej rozebranej karczmy, mieści ekspozycję etnograficzną. Inne obiekty to: dworski kurnik z 1890 r., przeniesiony w 1984 r. z majątku "Gaik" w Brzezowej; wozownia z 1868 r.; zbożowy spichlerz z 1863 r., przeniesiony z Zagórzan k. Gdowa.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Regionalne PTTK w Iwanowicach Drukuj Email
Oceny:  / 6 
» Regionalne, Kraków (15027, 3.29)   
Czytaj więcej...
Fot. sirsebo
33-263 Iwanowice, tel. 12 388 40 03, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Placówka muzealna w Iwanowicach powstała w 1977 roku z inicjatywy społecznych działaczy PTTK. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku dawnej karczmy pochodzącej prawdopodobnie z początku XVIII w., z czasów kiedy na tym terenie funkcjonowała poczta dyliżansowa. W 1988 roku zdewastowany zabytkowy obiekt kupiło PTTK z przeznaczeniem na muzeum. Ekspozycja stała mieści się w pięciu pomieszczeniach o łącznej powierzchni 130 m2 i składa się z działów: archeologicznego, geologicznego, etnograficznego, historycznego i działu pamięci narodowej. Zbiory liczą około 4000 muzealiów. Część z nich pochodzi z wykopalisk archeologicznych w Iwanowicach, pozostałe to dar miejscowego społeczeństwa oraz zakupy. Wśród muzealiów na uwagę zasługuje odtworzone wnętrze XIX-wiecznej izby chłopskiej wraz z wyposażeniem. Przedmioty znajdujące się tam pochodzą z obszaru obecnej gminy Iwanowice i dawnego powiatu miechowskiego. Placówka prowadzona jest wspólnie z Urzędem Gminy w Iwanowicach.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Regionalne PTTK w Muszynie Drukuj Email
Oceny:  / 4 
» Regionalne, Nowy Sącz (10868, 2.26)   
Czytaj więcej...33-370 Muszyna, ul. Antoniego Kity 26, tel. 18 471 41 40, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum zostało otwarte w 1958 roku, mieści się w zabytkowym budynku dawnego zajazdu, wchodzącego w skład podzamkowego zespołu dworskiego. Zespół budynków - dwór starostów, kordegarda, karczma i zajazd - powstawały od XVI do XVII w. Zbiory zgromadzone w Muzeum Regionalnym PTTK w Muszynie liczą ok. 2300 muzealiów z dziedziny archeologii, etnografii, historii i sztuki. Pochodzą przede wszystkim z zakupów, z wykopalisk z terenu ruin zamku w Muszynie, częściowo są darem miejscowego społeczeństwa. Ekspozycja stała składa się z trzech działów: etnograficzny, historyczno-archeologiczny i sztuki, zajmujących 5 pomieszczeń o łącznej powierzchni ok. 300 m2. Z zabytków etnografii do najstarszych należą dwie skrzynie: biskupi sepet podróżny z XVI w. oraz skrzynia z przełomu XVII i XVIII w., należąca do cechu krawców. Najcenniejszymi zabytkami są: rzadki typ tokarki ręcznej liczący ok. 100 lat oraz oryginalny dokument spisany na pergaminie dotyczący cechów miasta Tylicza, z 1725 r.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Regionalne TMP w Piwnicznej Drukuj Email
Oceny:  / 15 
» Regionalne, Nowy Sącz (13635, 2.76)   
Czytaj więcej...33-350 Piwniczna Zdrój, ul. Rynek 11, tel. 18 446 41 57, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej Zdroju, w budynku dawnej szkoły. Muzeum powstało z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Piwnicznej (TMP). Bogactwem muzeum jest zasobny dział etnograficzny ze sporymi zbiorami zabytkowych przedmiotów codziennego użytku, warsztatów: tkackiego, kołowrotków, połemkowskich żaren, narzędzi rzemieślniczych różnych specjalności, drewnianych rzeźb ludowych oraz obrazów przedstawiających Piwniczną i jej okolice. Zbiory historyczne to fotokopie i reprodukcje dokumentów lokacyjnych i przywilejów miasta Piwniczna oraz zdjęcia i pamiątki po bohaterach lokalnego życia. Unikatowa jest największa w Europie kolekcja dawnego sprzętu narciarskiego (gromadzona przez prof. Zygmunta Bielczyka, od przełomu XIX i XX w. do lat 50. ) - nart biegowych i zjazdowych, ukazująca rozwój techniczny tego rodzaju sportowego wyposażenia.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Regionalne w Bełchatowie Drukuj Email
Oceny:  / 5 
» Regionalne, Piotrków Trybunalski (12138, 2.36)   
Czytaj więcej...97-400 Bełchatów, ul. Hellwiga 11, tel. 44 633 11 33, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Budynek Muzeum powstał na początku XVIII wieku, kiedy właścicielami bełchatowskich dóbr była rodzina Rychłowskich herbu Nałęcz. Muzeum Regionalne w Bełchatowie prezentuje ekspozycję "Wnętrza dworskie z przełomu XIX i XX wieku". Spośród oryginalnych elementów zachowała się większość stolarki drzwiowej, parkietów drewnianych, kominek z początku XIX wieku i piece z ozdobnymi zwieńczeniami. Z mebli szczególną uwagę zwraca drewniana szafa "pseudo-gdańska" o ciężkich, monumentalnych proporcjach. Charakteryzuje ją bogata dekoracja rzeźbiarska oraz silnie profilowany, wyłamany gzyms z herbem. W kolejnym pomieszczeniu na zainteresowanie zasługuje fisharmonia - instrument z klawiaturą, w którym źródłem dźwięku są metalowe blaszki wzbudzane przez powietrze. W salonie zachował się piec kaflowy zwieńczony ozdobną nadstawą. Na ścianach umieszczone zostały portrety z epoki.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   następna  »   koniec »»

Pozycje: 56 - 60 z 165
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż