Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Inne arrow Muzeum Wisły środa, 24.07.2024. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Wisły Drukuj Email
Oceny:  / 4 
KiepskiBardzo dobry 
» Muzea inne, Malbork (11954, 2.28)   
Muzeum Wisły, Tczew
Fot. Wieslaw Pustkowski
83-110 Tczew, ul. 30 Stycznia 4, tel. 58 530 22 52, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum zostało otwarte w 1984 roku. Mieści się w zabytkowym budynku, który jest przykładem typowej XIX wiecznej architektury fabrycznej. Powstał w II połowie XIX wieku jako Fabryka Wyrobów Metalowych Emila Kelcha. W 1921 roku władze niepodległej Polski utworzyły w jej miejsce Wytwórnię Wyrobów Metalowych „Arkona”. Podczas II wojny światowej teren fabryki stanowił obóz przejściowy dla polskich wysiedleńców oraz zakład produkujący wyposażenie na potrzeby wojskowe. Po wojnie w fabryce została uruchomiona produkcja gazomierzy i sprzętu gospodarstwa domowego. Pierwsza wystawa muzeum nosiła tytuł Dzieje żeglugi Wiślanej i obecnie, razem z wystawami: Łodzie ludowe dorzecza Wisły oraz Dzieje kajakarstwa polskiego, jest wystawą stałą. Muzeum Wisły to jedyna taka placówka w Polsce, a czwarta na świecie. Muzeum jest oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

W 2007 r. budynek Muzeum został gruntownie zmodernizowany, a muzeum przekształciło się w placówkę o szerszej formule - Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły. Głównym zadaniem Centrum jest prowadzenie działalności kulturalnej, w tym propagowanie historii miasta i regionu kociewskiego oraz wzmacnianie identyfikacji mieszkańców Tczewa z miastem, jego historią oaz tradycją.

Wystawy stałe

Potop, powodzie, podtopieniaPotop, powodzie, podtopienia
 / 0 - otwarta (2594, 0.52)
Posterowa ekspozycja ukazuje różne aspekty zagrożenia żywiołem wody. Na początek przedstawiony został Mit o Potopie i naukowe hipotezy na temat tego biblijnego zdarzenia. Następnie klasyfikacja typów powodzi, której towarzyszą przykłady znane z historii Polski i Gdańska, takie jak powódź z 1829 roku i klęska powodziowa z 2001 roku. Uwzględnione też zostały praktyczne informacje, jak należy postępować w razie zagrożenia żywiołem wody.
Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930
 / 1 - otwarta (2015, 0.4)
Wprowadzeniem do wystawy jest przypomnienie Polaków, którzy doświadczenia z pracy we flotach obcych państw wykorzystali w tworzeniu polskiej marynarki po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., w tym sylwetki Kazimierza Porębskiego, głównego twórcy myśli morskiej w niepodległej Polsce, organizatora szkolnictwa morskiego. W części przedstawiającej początki Szkoły Morskiej znajdują się informacje związane z Tczewem okresu międzywojennego - siedzibą Szkoły.
Transatlantyk m.s. "Piłsudski" w TczewieTransatlantyk m.s. "Piłsudski" w Tczewie
 / 0 - otwarta (3899, 0.77)
Wystawa poświęcona słynnemu polskiemu statkowi pasażerskiemu m.s. Piłsudski gości obecnie w Muzeum Wisły - tczewskim oddziale CMM. Ekspozycja przygotowana z okazji przypadającej w dniu 26 listopada 2009 roku 70. rocznicy zatonięcia statku opowiada historię, wpierw transatlantyku kursującego między Gdynią a Nowym Jorkiem, później transportowca militarnego, który na początku służby wojennej zatonął z niewyjaśnionych przyczyn u wybrzeży Anglii.

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Aniceta Miszkiewicz - przewodnik w Muzeum Zamkowym w Malborku, przewodni...
Witam Państwa! Od 1989 roku jestem przewodnikiem w Muzeum Zamkowym w Malborku ( w języku polskim), od 1990 pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych (w języku polskim i niemieckim), a od 1999 przewodnikiem terenowym na teren dawnego woj. elbląskiego (w języku polskim i niemieckim). Oprowadzam grupy w każdym wieku, różnego typu. W swojej pracy łączę wykształcenie (historia-archiwistyka), doświadczenie (m.in. wieloletnia praca w szkole) i pasję (podróżowan...
języki: polski, niemiecki

  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji
Grafika: Wieslaw Pustkowski, Picasa

Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż