Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Przemyśl arrow Muzeum Dzwonów i Fajek poniedziałek, 09.09.2024. (2,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Dzwonów i Fajek Drukuj Email
Oceny:  / 11 
KiepskiBardzo dobry 
» Muzea inne, Przemyśl (14201, 2.43)   
37-700 Przemyśl, ul. Władycze 3, tel. 16 678 96 66, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści się w Wieży Zegarowej usytuowanej w centrum przemyskiej starówki. Ekspozycja starych fajek ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej prezentuje fajki historyczne, fajki z fortów Twierdzy Przemyśl oraz "walatówki". Na wystawie wyodrębniono fajki gliniane: jednorodne oraz lulki, tj. główki fajek złożonych. Cenny zbiór stanowią fajki z pianki morskiej, wśród nich wyróżniają się: milenijna węgierska, biedermeierowskie oraz fajki "z fałszywą datą". Wśród fajek drewnianych znajduje się jedyna tego typu w Polsce w kształcie głowy konia oraz czeska, zdobiona humorystyczną sceną myśliwską. Na pierwszej kondygnacji przedstawiono cykl produkcyjny dzwonu. Cykl ten nie zmienił się od średniowiecza. Na trzech kolejnych kondygnacjach Wieży Zegarowej, na specjalnej konstrukcji zawieszone są większe dzwony. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują dwa przemyskie dzwony z elementami herbu miasta i datami 1740 i 1864.

Na szczycie Wieży znajduje się taras, który jest najwyższym punktem widokowym w centrum miasta. Można z niego podziwiać przede wszystkim architekturę starego Przemyśla, tworzącą unikalny w skali europejskiej zespół architektoniczno-krajobrazowy.

Wystawy stałe

DzwonyDzwony
 / 3 - otwarta (2667, 0.53)
Na pierwszej kondygnacji, na planszach z fotografiami wykonanymi w obu przemyskich i w taciszowskiej ludwisarni Felczyńskich przedstawiono cykl produkcyjny dzwonu. Cykl ten nie zmienił się od średniowiecza. Produkcje rozpoczyna się od lepienia glinianego rdzenia, który nadaje formę wnętrzu dzwonu. Ostateczny kształt rdzenia formuje obrotowy wzornik-szablon. Potem na rdzeniu, również za pomocą obrotowego szablonu, kształtuje się gliniany pierwowzór przyszłego dzwonu tzw. "dzwon fałszywy".
Stare fajkiStare fajki
 / 5 - otwarta (3839, 0.76)
Ekspozycja prezentuje fajki historyczne, fajki z fortów Twierdzy Przemyśl oraz "walatówki". Na wystawie wyodrębniono fajki gliniane: jednorodne z wytwórni w Zborowskiem (poł. XVIII - poł. XIX w.) oraz lulki, tj. główki fajek złożonych - pochodzą one głównie z wytwórni austro-węgierskich; najstarsza została wydatowana na koniec XVII w. Cenny zbiór stanowią fajki z pianki morskiej, wśród nich wyróżniają się: milenijna węgierska, biedermeierowskie oraz fajki "z fałszywą datą".
Współczesna fajka przemyskaWspółczesna fajka przemyska
 / 2 - otwarta (2515, 0.5)
Przemyśl jest starym ośrodkiem fajkarskim. Wiadomo, że już w połowie XIX wieku działały tutaj warsztaty wytwarzające fajki drewniane. Pod koniec wieku ich aktywność osłabła. Odrodzenie tej gałęzi rzemiosła nastąpiło w początkach wieku XX za sprawą Wincentego Swobody, przybysza zza południowej granicy, który osiedliwszy się w Przemyślu otworzył wytwórnię fajek. Niestety, nie mamy pełnego wyobrażenia o tym, jak jego wyroby wyglądały, gdyż pozostały po jego działalności tylko nieliczne dokumenty.

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:



Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Po muzeum oprowadzi przewodnik
BEATA HOPBEATA HOP - przewodnik terenowy, pilot wycieczek
DLACZEGO MUZEUM DZWONÓW I FAJEK JEST W PRZEMYŚLU A NIE GDZIEŚ INDZIEJ? Na to i inne pytania chętnie poszukam z Wami odpowiedzi odwiedzając Przemyśl. Niezapomniane wrażenia, poczucie odkrywania pięknego miejsca, poznanie ciekawych historii i ludzi, a przy tym doskonała rekreacja i refleksja, a dla smakoszy regionalne smaki. To wszystko czeka na Was w Przemyślu i okolicy. Jako...
języki: polski

 Przewodnicy miejscy
Leszek KomanLeszek Koman - Przewodnik terenowy na woj. podkarpackie. Pilot wy...
Jestem przewodnikiem terenowym z uprawnieniami na całe woj. podkarpackie. Najlepiej czuję się w Przemyślu (to moje rodzinne miasto), w jego okolicach i w Bieszczadach. Pilotuję wycieczki na terenie Polski i Ukrainy.
języki: polski

  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż