Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Olsztyn arrow Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie środa, 12.06.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Drukuj Email
Oceny:  / 28 
KiepskiBardzo dobry 
» Regionalne, Olsztyn (12223, 2.05)   
10-074 Olsztyn, ul. Zamkowa 2, tel. (0-89) 527-95-96, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum powstało w 1945 roku. Siedzibą jest XIV-wieczny zamek gotycki, wybudowany dla administratora dóbr kapituły warmińskiej. Muzeum prezentuje zabytki z regionu Warmii i Mazur z zakresu archeologii, historii, numizmatyki, sztuki, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa, kultury ludowej. Niepowtarzalny charakter zbiorów tworzą m.in. kolekcje: rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich, grafiki współczesnej. Kolekcje te pięknie prezentują się we wnętrzach, które niegdyś służyły administratorowi dóbr kapituły warmińskiej. Największa sala ekspozycyjna to dawny refektarz z finezyjnym sklepieniem kryształowym z ok. 1520. Stała wystawa kopernikowska zlokalizowana jest w dwóch pomieszczeniach: na krużganku i sali będącej niegdyś prywatnym mieszkaniem administratora.

W latach 1516-1521 funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej pełnił Mikołaj Kopernik. Do dziś na ścianie krużganka pozostała unikalna pamiątka po jego pobycie - własnoręcznie wykonana doświadczalna tablica astronomiczna z roku 1517, a w zbiorach biblioteki przechowywany jest inkunabuł medyczny z którego korzystał ten wybitny astronom.

Wystawy stałe

Tablica astronomiczna Mikołaja KopernikaTablica astronomiczna Mikołaja Kopernika
 / 10 - otwarta (2249, 0.47)
W olsztyńskim zamku, pochodzącym z połowy XIV wieku, znajduje się niezwykła pamiątka po Mikołaju Koperniku. Jest to tablica astronomiczna służąca do przedstawienia pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej. Mikołaj Kopernik wykonał ją podczas swojego pobytu na zamku, kiedy - jako kanonik warmiński - sprawował urząd administratora dóbr kapitulnych (1516 - 1521).

Tablica została wykreślona na murze krużganka, tuż nad wejściem do komnaty, w której mieszkał. Do dziś zachowały się duże fragmenty tego wyjątkowego zabytku. W latach 2006-2008 przeprowadzono interdyscyplinarne badania tablicy, dzięki którym będzie możliwe podjęcie prac konserwatorskich. Badania sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Muzeum Warmii i Mazur.
Z herbem w tleZ herbem w tle
 / 11 - otwarta (2019, 0.42)
Wystawa łączy dwie cenne kolekcje Muzeum: zespół XVII i XVIII-wiecznych kartuszy herbowych oraz portrety - w większości właśnie z herbem w tle - przedstawicieli najważniejszych rodów szlacheckich żyjących na terytorium obecnego regionu Warmii i Mazur. Portrety pochodzą z końca XVI do XIX wieku. Obie kolekcje łączy element herbu, znaku rodziny i własności, a zarazem jej godła i pieczęci. Znaku, świadczącym o przynależności do stanu szlacheckiego.

Metalowe, złocone lub srebrzone katusze herbowe, które na wystawie spełniają już tylko funkcję pięknych przedmiotów rzemiosła artystycznego, były niegdyś obok chorągwi, płyt nagrobnych czy nagrobków- elementem artystycznej oprawy grobu i epitafium zmarłego szlachcica. Tradycja herbowych kartuszy nagrobnych wywodzi się ze średniowiecznego ceremoniału pogrzebowego, kiedy to nad grobem rycerza zawieszano części jego uzbrojenia, wśród którego była też jego tarcza ze znakiem herbowym.

Na w...

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
 
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Po muzeum oprowadzi przewodnik
Joanna MariukJoanna Mariuk - przewodnik turystyczny po Warmii i Mazurach
Jestem historykiem sztuki, anglistą, tłumaczem a przede wszystkim przewodnikiem po Warmii i Mazurach. Z przyjemnością oprowadzę dorosłych, dzieci i młodzież po Olsztynie i po całym naszym pięknym regionie. Szczególnie chętnie oprowadzam po muzeach, skansenach i zamkach w Olsztynie, Olsztynku i w całym województwie.
języki: polski, angielski
Stefania OlkowskaStefania Olkowska - SIV/4412/295/00
Licencjonowany Przewodnik po Olsztynie, Warmii i Mazurach Oprowadzam grupy turystyczne oraz turystów indywidualnych po Olsztynie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Skansenie w Olsztynku, Gietrzwałdzie, Kalwarii Warmińskiej w Głotowie oraz innych miejscowościach położonych na Warmii i Mazurach. Chętnie podzielę się wiedzą i pokażę urokliwe zakątki mojego miasta i innych okolicz...
języki: język polski, język rosyjski
Andrzej BobrowiczAndrzej Bobrowicz - przewodnik terenowy warmińsko-mazurskie
Z przyjemnością oprowadzę zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych po oddziałach Muzeum Warmii i Mazur oraz pozostałych muzeach w województwie warmińsko-mazurskim (Kętrzyn, Elbląg, Frombork, Pranie, Olsztynek, Gierłoż, Giżycko i inne).
języki: polski
Jan ŻebrowskiJan Żebrowski - Mazury, Pomorze Gdańskie,Sudety
Przewodnik po Mazurach i Sudetach (licencja) i Pomorzu Gdańskim od 1980 r w językach polskim i rosyjskim. Laureat ogólnopolskiego Konkursu PILOT ROKU w 2008 r.
języki: polski, rosyjski


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Oddziały
Więcej informacji

Strona muzeum, Wikipedia


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
« poprzedni artykuł
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż