10-074 Olsztyn, ul. Zamkowa 2, tel. (0-89) 527-95-96, godziny otwarcia i ceny biletów,
Ten adres email do muzeum jest ukrywany
, www
Muzeum powstało w 1945 roku. Siedzibą jest XIV-wieczny zamek gotycki, wybudowany dla administratora dóbr kapituły warmińskiej. Muzeum prezentuje zabytki z regionu Warmii i Mazur z zakresu archeologii, historii, numizmatyki, sztuki, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa, kultury ludowej. Niepowtarzalny charakter zbiorów tworzą m.in. kolekcje: rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich, grafiki współczesnej. Kolekcje te pięknie prezentują się we wnętrzach, które niegdyś służyły administratorowi dóbr kapituły warmińskiej. Największa sala ekspozycyjna to dawny refektarz z finezyjnym sklepieniem kryształowym z ok. 1520. Stała wystawa kopernikowska zlokalizowana jest w dwóch pomieszczeniach: na krużganku i sali będącej niegdyś prywatnym mieszkaniem administratora.
W latach 1516-1521 funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej pełnił Mikołaj Kopernik. Do dziś na ścianie krużganka pozostała unikalna pamiątka po jego pobycie - własnoręcznie wykonana doświadczalna tablica astronomiczna z roku 1517, a w zbiorach biblioteki przechowywany jest inkunabuł medyczny z którego korzystał ten wybitny astronom.
Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika / 10 - otwarta(1862, 0.51) W olsztyńskim zamku, pochodzącym z połowy XIV wieku, znajduje się niezwykła pamiątka po Mikołaju Koperniku. Jest to tablica astronomiczna służąca do przedstawienia pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej. Mikołaj Kopernik wykonał ją podczas swojego pobytu na zamku, kiedy - jako kanonik warmiński - sprawował urząd administratora dóbr kapitulnych (1516 - 1521).
Tablica została wykreślona na murze krużganka, tuż nad wejściem do komnaty, w której mieszkał. Do dziś zachowały się duże fragmenty tego wyjątkowego zabytku. W latach 2006-2008 przeprowadzono interdyscyplinarne badania tablicy, dzięki którym będzie możliwe podjęcie prac konserwatorskich. Badania sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Muzeum Warmii i Mazur.
Z herbem w tle / 11 - otwarta(1684, 0.47) Wystawa łączy dwie cenne kolekcje Muzeum: zespół XVII i XVIII-wiecznych kartuszy herbowych oraz portrety - w większości właśnie z herbem w tle - przedstawicieli najważniejszych rodów szlacheckich żyjących na terytorium obecnego regionu Warmii i Mazur. Portrety pochodzą z końca XVI do XIX wieku. Obie kolekcje łączy element herbu, znaku rodziny i własności, a zarazem jej godła i pieczęci. Znaku, świadczącym o przynależności do stanu szlacheckiego.
Metalowe, złocone lub srebrzone katusze herbowe, które na wystawie spełniają już tylko funkcję pięknych przedmiotów rzemiosła artystycznego, były niegdyś obok chorągwi, płyt nagrobnych czy nagrobków- elementem artystycznej oprawy grobu i epitafium zmarłego szlachcica. Tradycja herbowych kartuszy nagrobnych wywodzi się ze średniowiecznego ceremoniału pogrzebowego, kiedy to nad grobem rycerza zawieszano części jego uzbrojenia, wśród którego była też jego tarcza ze znakiem herbowym.
Joanna Mariuk - przewodnik turystyczny po Warmii i Mazurach Jestem historykiem sztuki, anglistą, tłumaczem a przede wszystkim przewodnikiem po Warmii i Mazurach. Z przyjemnością oprowadzę dorosłych, dzieci i młodzież po Olsztynie i po całym naszym pięknym regionie. Szczególnie chętnie oprowadzam po muzeach, skansenach i zamkach w Olsztynie, Olsztynku i w całym województwie. języki: polski, angielski
Stefania Olkowska - SIV/4412/295/00 Licencjonowany Przewodnik po Olsztynie, Warmii i Mazurach Oprowadzam grupy turystyczne oraz turystów indywidualnych po Olsztynie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Skansenie w Olsztynku, Gietrzwałdzie, Kalwarii Warmińskiej w Głotowie oraz innych miejscowościach położonych na Warmii i Mazurach. Chętnie podzielę się wiedzą i pokażę urokliwe zakątki mojego miasta i innych okolicz... języki: język polski, język rosyjski
Andrzej Bobrowicz - przewodnik terenowy warmińsko-mazurskie Z przyjemnością oprowadzę zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych po oddziałach Muzeum Warmii i Mazur oraz pozostałych muzeach w województwie warmińsko-mazurskim (Kętrzyn, Elbląg, Frombork, Pranie, Olsztynek, Gierłoż, Giżycko i inne). języki: polski
Jan Żebrowski - Mazury, Pomorze Gdańskie,Sudety Przewodnik po Mazurach i Sudetach (licencja) i Pomorzu Gdańskim od 1980 r w językach polskim i rosyjskim. Laureat ogólnopolskiego Konkursu PILOT ROKU w 2008 r. języki: polski, rosyjski