Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Olsztyn arrow Trasy zwiedzania poniedziałek, 27.05.2024. (3,0)  
 
Trasy zwiedzania Olsztyna i okolic
Olsztynek - Miasto Mrongowiusza Drukuj Email
Oceny:  / 2086 
» Olsztyn - trasy zwiedzania (32962, 7.36)   
Czytaj więcej...Trasa turystyczno-historyczna
Czas zwiedzania: 1-2 godz., Koszt biletów: 4 zł, ulgowy 2 zł

Olsztynek – to niewielkie miasteczko położone na Mazurach przy trasie państwowej Nr 7 Warszawa – Gdańsk. Dla wielu z nas Olsztynek kojarzy się przede wszystkim ze skansenem. Grupy zorganizowane, jak również osoby indywidualne zwiedzające Warmię i Mazury, bardzo często zwiedzając skansen nie zajeżdżają do miasta. Faktem jest, że w Olsztynku obok Rynku nie ma wydzielonego parkingu dla autokarów. Niemniej jednak, doświadczony kierowca zawsze znajdzie bezpieczne miejsce, w którym można postawić autokar i w którym pasażerowie również bezpiecznie mogą wysiąść i zwiedzić miasto. Przywilej lokacyjny Olsztynek otrzymał w 1359 roku od Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Winrycha von Kniprode. Nazwę Hohenstein nadano miastu na cześć ówczesnego komtura zarządzającego tymi stronami.

Czytaj więcej...
 
Olsztynek - Muzeum Budownictwa Ludowego Drukuj Email
Oceny:  / 68 
» Olsztyn - trasy zwiedzania (32214, 7.07)   
Czytaj więcej...Trasa turystyczno-historyczna
Czas zwiedzania: 1,5-2 godz., Koszt biletów: 10 zł, ulgowy 6 zł

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku wkomponowane jest w malowniczy, polodowcowy, rzeźbiony morenowymi wzgórzami i porośnięty zielenią teren nad rzeczką Jemiołówką. Kopie pierwszych obiektów architektury ludowej z terenów Prus Wschodnich wzniesiono w Królewcu w 1910 roku na skraju ogrodu zoologicznego, wyposażono je w meble i sprzęt domowy, a w 1913 roku udostępniono zwiedzającym. Dalszy rozwój skansenu stał się niemożliwy ze względu na niewielki teren, który znajdował się w centrum miasta. Tymczasem wybuchła I wojna światowa. Na terenach między Olsztynkiem, Wielbarkiem i Stębarkiem toczyły się zacięte boje pomiędzy armią niemiecką, a rosyjską. Po zakończeniu działań wojennych Olsztynek stał się miastem znanym i dość często odwiedzanym przez turystów. W odległości 500 metrów od Olsztynka został zbudowany przez Niemców Pomnik Zwycięstwa, a w nim zapalony wieczny płomień.

Czytaj więcej...
 
Rezerwat Przyrody Źródła Rzeki Łyny Drukuj Email
Oceny:  / 1185 
» Olsztyn - trasy zwiedzania (36828, 7.73)   
Czytaj więcej...Trasa turystyczno-krajoznawcza
Czas zwiedzania (wędrówki po Rezerwacie): ok. 2,5 godz., koszt biletów: 0 zł

Miłośników przyrody i pięknych widoków zapraszam do odwiedzenia źródeł rzeki Łyny. Mało jest miejsc w Europie o tak nieskażonej jeszcze przyrodzie. Spotkać tu można wiele gatunków drzew, roślin oraz ciekawych zwierząt. Proponowana trasa nie należy do trudnych, można pokonać ją pieszo lub rowerem. Przebiega wsród malowniczych krajobrazów, które można umieścić na fotografii. Trasa ma również charakter edukacyjny ze względu na wyjątkowe, unikatowe zjawisko tworzenia się miejsca źródliskowego. Silnie zróznicowany morfologicznie teren rezerwatu jest rzległą doliną i licznymi bocznymi wąwozami i dolinami o stromych i wysokich zboczach. W miejscach wypłwu wodz podziemnej tworzą się liczne półkoliste nisze, tak zwane cyrki dolinne. Na ich dnie zbiera się woda, która licznymi, drobnymi strumykami spływa w dół, często tworząc kaskady i łącząc się w coraz większy strumień.

Czytaj więcej...
 
Grunwald - Pola Bitwy i Muzeum Bitwy Drukuj Email
Oceny:  / 25 
» Olsztyn - trasy zwiedzania (41865, 8.69)   
Czytaj więcej...Trasa turystyczno-historyczna
Czas zwiedzania: 1,5 godz. - trasa krótsza, 2,5 godz. - trasa dłuższa, Koszt biletów: 7 zł, ulgowy 4 zł

Trasa krótsza: Obelisk – pozostałość z krakowskiego Pomnika Grunwaldzkiego – Wzgórze Pomnikowe (Wzgórze Zwycięstwa) – Amfiteatr i makieta obrazująca usytuowanie armii przed bitwą – Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Trasa dłuższa: Obelisk – pozostałość z krakowskiego Pomnika Grunwaldzkiego –Wzgórze Pomnikowe (Wzgórze Zwycięstwa) – Amfiteatr i makieta obrazująca usytuowanie armii przed bitwą – Muzeum Bitwy pod Grunwaldem – Ruiny Kaplicy Pobitewnej. Zwiedzanie Pól Bitwy pod Grunwaldem najczęściej zaczynamy od parkingu, obok którego znajduje się wybudowany w 2010 roku betonowy pawilon, wyposażony w nowoczesne i czyste toalety. W sezonie letnim niedaleko od parkingu są stragany, na których po zakończeniu zwiedzania można zaopatrzyć się w ciekawe pamiątki i upominki.

Czytaj więcej...
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż