Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Olsztyn arrow Trasy zwiedzania arrow Grunwald - Pola Bitwy i Muzeum Bitwy niedziela, 13.10.2024. (3,1)  
 
Grunwald - Pola Bitwy i Muzeum Bitwy Drukuj Email
Oceny:  / 25 
KiepskiBardzo dobry 
» Olsztyn - trasy zwiedzania (42444, 8.57)   
Trasa turystyczno-historyczna
Czas zwiedzania: 1,5 godz. - trasa krótsza, 2,5 godz. - trasa dłuższa, Koszt biletów: 7 zł, ulgowy 4 zł

Trasa krótsza: Obelisk – pozostałość z krakowskiego Pomnika Grunwaldzkiego – Wzgórze Pomnikowe (Wzgórze Zwycięstwa) – Amfiteatr i makieta obrazująca usytuowanie armii przed bitwą – Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Trasa dłuższa: Obelisk – pozostałość z krakowskiego Pomnika Grunwaldzkiego –Wzgórze Pomnikowe (Wzgórze Zwycięstwa) – Amfiteatr i makieta obrazująca usytuowanie armii przed bitwą – Muzeum Bitwy pod Grunwaldem – Ruiny Kaplicy Pobitewnej. Zwiedzanie Pól Bitwy pod Grunwaldem najczęściej zaczynamy od parkingu, obok którego znajduje się wybudowany w 2010 roku betonowy pawilon, wyposażony w nowoczesne i czyste toalety. W sezonie letnim niedaleko od parkingu są stragany, na których po zakończeniu zwiedzania można zaopatrzyć się w ciekawe pamiątki i upominki.

Plan trasy

Autor opracowania: Sefania Olkowska - przewodnik Warmii i Mazur

1. Parking
Zwiedzanie Pól Bitwy pod Grunwaldem najczęściej zaczynamy od parkingu, obok którego znajduje się wybudowany w 2010 roku betonowy pawilon, wyposażony w nowoczesne i czyste toalety. Parking składa się z dwóch części: dla samochodów osobowych i dla autokarów. Znajduje się na początku trasy zwiedzania w odległości ok. 1 km od muzeum. Osoby uprawnione mogą dojechaćdo pawilonu muzealnego drogą prowadzącą do Łodwigowa. W sezonie letnim niedaleko od parkingu są stragany, na których po zakończeniu zwiedzania można zaopatrzyć się w ciekawe pamiątki i upominki.
   
2. Pole Bitwy
Rozglądamy się dookoła obok niewielkiego skupiska drzew. Zadajemy sobie pytanie, jak wielki był obszar, na którym toczyły się działania wojenne. Obecnie pod administracją Muzeum Bitwy pod Grunwaldem z siedzibą w Stębarku znajduje się około 100 hektarów pól. W czasie bitwy obszar ten był niewątpliwie kilkakrotnie większy. Uświadamiamy sobie jak bardzo zmienił się od czasu bitwy krajobraz pól pod wpływem działalności człowieka. Człowiek naprawia i niszczy, buduje i rujnuje. Średniowieczne bagniste, porośnięte krzewami pole przekształciło się najpierw w zmelioralizowane uprawne, obecnie jest trawiaste.
   
W 2010 roku po przeprowadzonych pracach konserwacyjno-remontowych utworzyły się dwa niewielkie bajorka, do jednego z nich zapalony rybak wpuścił karasie, które ku uciesze turystów, spokojnie machają sobie płetwami. Ziemia, na której stoimy, należy do Polski od czasów II wojny światowej, a dokładnie od czasu układu wersalskiego, na mocy którego Prusy Wschodnie podzielono na 2 części - jedną z nich, tę większą przyłączono do Polski. Po II wojnie światowej ziemie te nazywane były ziemiami odzyskanymi. Tutaj przybyli przedstawiciele polskich władz, zdecydowali o wybudowaniu pomnika poświęconego królowi polskiemu Władysławowi Jagielle i chwale oręża polskiego.
   
3. Pomnik Grunwaldzki z 1910 roku
Zbliżała się 500-letnia rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Wielu Polaków, wielkich patriotów marzyło o odrodzeniu się państwa polskiego. Wśród nich był również Ignacy Paderewski, kompozytor, polityk, patriota, niestrudzony bojownik o odzyskanie niepodległości Polski. W wieku 10 lat przeczytał „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza. Tak zafascynowała go historia, że w dorosłym życiu na Polach Bitwy pod Grunwaldem postanowił wybudować pomnik. Swoich marzeń nie mógł w pełni urzeczywistnić, ponieważ władze pruskie nie wyraziły zgody na wybudowanie pomnika na Polach Bitwy.
   
4. Wzgórze Pomnikowe (Wzgórze Zwycięstwa)
Na niewielkim wzniesieniu morenowym 215 m. n.p.m., nazywanym również Wzgórzem Zwycięstwa, w 550 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem zbudowano pomnik dwuczęściowy. Pierwsza część – to dwa granitowe, 10 metrowej wysokości bloki, z wyrytymi twarzami średniowiecznych wojów. Na pomniku znajdują się daty: 15 lipca 1410 roku, upamiętniająca bitwę i 15 lipca 1960 roku. Jest tu również Krzyż Grunwaldu – odznaczenie, jakie nadawano rannym na froncie II wojny światowej żołnierzom oraz symbol rozpoczęcia bitwy – dwa miecze.
   
Druga część pomnika składa się z 11 metalowych 30-metrowej wysokości masztów, zwieńczonych metalowymi tablicami, na których są przedstawione herby horągwi, biorących udział w bitwie po stronie polskiej. Maszty zostały odlane w nieistniejącej już hucie w Katowicach i wkopane ok. 8 m. wgłąb ziemi. Natomiast tablice wieńczące maszty wykonali uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Kościanie. Pomnik został zbudowany w 550 rocznicę bitwy, a więc w roku 1960 ze składek społecznych. Przy pracach porządkowych społecznie pracowali harcerze. W roku 2010, w 600 rocznicę bitwy, asfaltową aleję prowadzącą do pomnika zamieniono kostką granitową.
   
5. Amfiteatr i makieta walczących armii
W skład zespołu pomnikowego zbudowanego w 550 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem wchodzi również makieta – plastyczne przedstawienie usytuowania walczących armii przed bitwą oraz amfiteatr i muzeum. Decydująca dla istnienia państwa polskiego bitwa pomiędzy armią polską i armią krzyżacką rozegrała się 15 lipca 1410 roku na polach pomiędzy miejscowościami Stębark, Grunwald i Łodwigowo. Zjednoczone siły polsko-litewskie pod dowództwem króla polskiego Władysława Jagiełły rankiem 15 lipca 1410 roku dotarły nad jezioro Łubień, znajdujące się w odległości ok. 4,5 km od pola walki...
   
6. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Pod amfiteatrem znajduje się muzeum Bitwy, w sezonie turystycznym czynne od godz. 10.00. Eksponaty, mapy, fotografie, opisy umieszczone w szklanych gablotach szczegółowo ilustrują przebieg bitwy.. Bardzo cenne pod względem edukacyjnym są eksponaty pochodzące z dawnej wystawy. Są to: miecze pochodzące z okresu bitwy, kopie majestatycznych pieczęci króla Władysław Jagiełły i księcia litewskiego Witolda, tłok pieczętny pieczęci majestatycznej księcia Witolda oraz kopie dokumentów sporządzonych pismem ręcznym: „Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego” Jana Długosza.
   
„Kronika konfliktu Władysława króla polskiego” anonimowego autorstwa, Traktat pokojowy między Polską a Zakonem Krzyżackim podpisany w Toruniu 1 lutego 1411 roku, List króla Władysława Jagiełły do królowej Anny z pobojowiska pisany w następnym dniu po bitwie, Akt wykupu jeńców krzyżackich wziętych do niewoli w bitwie grunwaldzkiej. Najcenniejszą jest kolekcja przedmiotów pochodzących z wykopalisk. Uwagę przyciągają kopie średniowiecznych rodzajów broni. Po zakończeniu zwiedzania istnieje możliwość obejrzenia z telebimu fragmentu filmu „Krzyżacy” w reżyseri Aleksandra Forda obrazującego przebieg bitwy .
   
7. Ruiny kaplicy pobitewnej
W odległości około 500 m. od muzeum znajdują się ruiny kaplicy, która została wybudowana przez Zakon Krzyżacki na pobojowisku, w miejscu gdzie trwały najbardziej zacięte boje. Poświęcono ją w 1413 roku. Istnieją przesłanki, że kaplicę wybudowano w miejscu, w którym zginął Wieki Mistrz Krzyżacki Ulrich von Jungingen. Kaplica stała się miejscem pielgrzymkowym i niezbitym dokumentem miejsca bitwy. Znalezione w trakcie badań archeologicznych przedmioty znajdują się w muzeum Bitwy. Po przeprowadzonych pracach archeologicznych ruiny kaplicy zabezpieczono i udostępniono do zwiedzania turystom.
   
8. Kamień Jagiełłowy
Obok ruin kaplicy znajduje się ogromny głaz narzutowy, który od niepamiętnych czasów leżał na polu, a okoliczna ludność nazywała go „kamieniem Jagiełłowym”. W 1901 roku władze pruskie poleciły wykonać z niego pomnik ku czci Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Na pomniku był wykonany w języku niemieckim napis następującej treści: „O niemieckie istnienie i niemieckie prawo poległ tutaj Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen 15 lipca 1410 roku śmiercią bohatera”. Po uporządkowaniu ruin kaplicy głaz z nieczytelnym już napisem położono obok na ziemi, gdzie leży do chwili obecnej.
   

Do zwiedzania zaprasza: Sefania Olkowska - przewodnik Warmii i Mazur

Na mapie

{googleMaps kml=http://www.museo.pl/images/stories/trasy/trasa_grunwald2.kml}

Przydatne informacje - dojazd

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem czynne codziennie w godzinach 9.00 - 17.00 . W poniedziałki wstęp do muzeum bezpłatny. Parking płatny: autokary - 25 zł , samochody osobowe - 7 zł

1. Jadąc drogą krajową Nr 7 z Warszawy w kierunku Gdańska w miejscowości Pawłowo, znajdującej się w odległości ok. 6 km przed Olsztynkiem, skręcamy w lewo w kierunku na Lubawę. Po przejechaniu ok. 12 km dojedziemy do ronda w miejscowości Stębark. Droga na Lubawę skręca w prawo, a my jedziemy prosto i po przejechaniu ok. 1 km dojedziemy do parkingu położonego na Polach Bitwy pod Grunwaldem.

2. Jadąc drogą krajową Nr 7 z Gdańska w kierunku Warszawy w miejscowości Rychnowo, znajdującej się w odległości ok. 13 km przed Olsztynkiem, skręcamy w prawo w kierunku na Pawłowo. Po przejechaniu ok. 14 km dojedziemy do ronda w miejscowości Stębark. Droga na Pawłowo skręca w lewo, a my skręcamy w prawo i po przejechaniu ok. 1 km dojedziemy do parkingu położonego na Polach Bitwy pod Grunwaldem.
 
3. Na Pola Bitwy pod Grunwaldem można również dojechać z Działdowa przez miejscowości Uzdowo, Dąbrówno, Samin, Grunwald jadąc w kierunku Pawłowa. Po przejechaniu ok. 2 km od miejscowości Grunwald dojedziemy do parkingu położonego na Polach Bitwy pod Grunwaldem.
 
4. Na Pola Bitwy pod Grunwaldem można również dojechać z Lubawy - jadąc w kierunku Pawłowa przez miejscowości Złotowo, Napromek, Wygodę, Marwałd, Tułodziad, Marcinkowo, Frygnowo, Stębark ( lub Grunwald).
 

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

Komentarze

1. Dodane przez dreem77, w dniu - 29-03-2011 05:49
super pomysł na zwiedzanie na rowerach. może wybierzemy się ze znajomymi w tym roku. ciekawe, czy przed muzeum jest miejsce, gdzie można zostawić rowery. szkoda, że nie macie więcej tras zwiedzania na rowerach
2. Dodane przez lusia313, w dniu - 04-05-2011 14:19
Bardzo ciekawa propozycja spaceru z przewodnikiem po polach największej bitwy średniowiecznej Europy. Doskonała znajomość tematu Pani przewodnik Olkowskiej.Mam nadzieję,że wielu turystów skorzysta z tej propozycji. Pozdrawiam.

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:



Ochrona:* Code

Do zwiedzania zaprasza przewodnik, autor trasy


Zobacz także

Olsztynek - Miasto Mrongowiusza
Warszawa - Śladami wolnomularstwa XVIII i początku XIX w.
Olsztynek - Muzeum Budownictwa Ludowego
Kraków - Droga Królewska
Wrocław - Via Regia
Żywiec - Centrum Starego Miasta i Muzeum Browaru
Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne
Poznań - W cieniu gotyckich murów
Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu
Fortyfikacje na mapie Polski
 
« poprzedni artykuł
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż