Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 13.04.2024. (1,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 4 z 4
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 2 - otwarta (3024, 0.63)
Bytom / Muzeum Górnośląskie
wystawa stała - sztuka, malarstwo
W Galerii Malarstwa Polskiego wyeksponowano reprezentatywny zbiór malarstwa polskiego Muzeum Górnośląskiego od pocz. XIX w. do połowy XX w. Uwagę zwraca zespół portretów późnego klasycyzmu i związanego ze sztuką biedermeieru "realizmu mieszczańskiego" (Kazimierz Wojniakowski, Karol Schweikart, Józef i Alojzy Rejchanowie), a także znaczące przykłady nurtu romantycznego i jego kontynuacji w malarstwie polskim XIX w. ( Artur Grottger, Piotr Miachałowski, m. in. Portret Maksymiliana Oborskiego.
 / 1 - otwarta (2196, 0.46)
Bytom / Muzeum Górnośląskie
wystawa stała - etnograficzna
Wystawa jest trzecią stałą ekspozycją etnograficzną, ze zrealizowanych w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu w latach 1949 - 1989 pierwsza z nich, zatytułowana "Kultura ludowa na Śląsku" czynna od 1947 roku, parokrotnie uzupełniona i modernizowana, prezentowana była pod zmienionym tytułem do lat 50 - tych. Druga, otwarta w 1960 roku, to "Kultura ludu śląskiego w XVIII i XIX w." - "była pierwszą próbą widzenia zjawisk kulturowych wsi śląskiej poprzez pryzmat zbiorów muzealnych".
 / 1 - otwarta (2692, 0.56)
Bytom / Muzeum Górnośląskie
wystawa stała - przyrodnicza
Wystawa jest jedną z pierwszych tego typu wystaw w Polsce. Po raz pierwszy ekspozycja przyrodnicza jest nie tylko naturalna w formie, ale również realistyczna w treści. Tego typu połączenia niezwykle rzadko przedstawiano w przyrodniczych prezentacjach muzealnych. Przy pomocy dioram przedstawiono zachodzące (w środowiskach związanych z wodą) naturalne procesy, których zaobserwowanie w przyrodzie jest często bardzo trudne nawet dla specjalisty.
 / 1 - otwarta (3803, 0.79)
Bytom / Muzeum Górnośląskie
wystawa stała - przyrodnicza
Na powierzchni ponad 150 m2 , w 6 dioramach odwzorowano wybrane typy środowisk leśnych. Zadbano by wycinki przyrody umieszczone za szybą do złudzenia imitowały autentyczne środowiska leśne. Przy tworzeniu wystawy starano się wiernie przyporządkować nie tylko poszczególne gatunki do odpowiednich środowisk, ale również dopasować je do pory dnia i pory roku. Jest tu las liściasty - grąd, gdzie pośród gałęzi rosłego dębu obserwować można codzienne życie drobnych ptaków.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż