Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Sakralne czwartek, 29.07.2021. (2,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea sakralne
Muzeum Parafialne Sztuki Ludowej w Paszynie Drukuj Email
Oceny:  / 7 
» Sakralne, Nowy Sącz (10306, 2.42)   
Czytaj więcej...33-326 Mogilno, Paszyn 197, tel. 18 440 27 97, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Zbiory muzeum liczą ponad 3000 eksponatów. Muzeum prezentuje głównie dorobek tzw. paszyńskiego ośrodka twórczości ludowej. Zbiory tworzą dary artystów odwiedzających Paszyn, obiekty zakupione przez księży oraz stanowiące przykład ich osobistej pasji zbierackiej. Prócz tego na ekspozycji prezentowane są m.in obrazy Marii Wnęk, Katarzyny Gawłowej, czy rzeźby Stanisława Hołdy i innych wybitnych polskich twórców współczesnych. Muzeum paszyńskie nie posiada wyodrębnionych działów. Uwagę zwracają współczesne prace rzeźbiarskie (ok. 1400 sztuk), które uszeregowano wedle klucza autorskiego lub tematycznego. Drugą ważną grupę stanowi około 1600 obrazów na szkle. Margines zbioru tworzą przykłady dawnej rzeźby z terenu Nowosądecczyzny i Tarnowskiego, dary z kraju i różnych stron świata ofiarowywane przez zwiedzających i przyjaciół muzeum (np. malarstwo z Meksyku) oraz pojedyncze eksponaty etnograficzne, jak słynne paszyńskie palmy wielkanocne i wieńce dożynkowe.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Parafialne w Bliznem Drukuj Email
Oceny:  / 3 
» Sakralne, Krosno (8940, 2.46)   
Czytaj więcej...
Fot. Piotrek
36-221 Blizne, tel. 13 430 56 00, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Najcenniejszym zabytkiem Bliznego jest drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych wzniesiony w 1470 r. Wnętrze kościoła zdobią bezcenne polichromie z około 1550 roku, 1649 i 1700 roku, o 3 różnych dekoracjach malarskich. Polichromia wykonywana była na przestrzeni kilku stuleci - od XVI do XVIII wieku. W bocznym ołtarzu cudowna figura Matki Bożej Łaski Pełnej, wyrzeźbiona w drewnie lipowym ok.1500 roku (szkoła W. Stwosza). Pierwotnie stanowiła część tryptyku ołtarza. W XVII wieku wymieniano wystrój kościoła, w miejsce starego ołtarza wstawiono nowy z obrazem Zwiastowania, figurę Matki Bożej natomiast umieszczono na postumencie obok ołtarza. Muzeum mieści się w drewnianej wikarówce - zbudowanej przed 1699 roku . Większość eksponatów to przedmioty pochodzące pochodzące z kościoła. Znajduje się tam ponadto rękopis "Willa Blizne episcopalis visitatia 1745" - odpis wizytacji biskupa W.H. Sierakowskiego.

 

Czytaj więcej...
 
Muzeum Parafialne w Dobrej Drukuj Email
Oceny:  / 2 
» Sakralne, Nowy Sącz (8331, 2.29)   

Czytaj więcej...
Fot. fotomi
34-642 Dobra 99 k. Limanowej, tel. 18 334 46 06, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum zajmuje dwie sale plebanii, budynku wzniesionym w stylu zakopiańskim w 1909 r. oraz zabytkowej świątyni drewnianej - konsekrowanej w 1684 r. i kaplicy z 1760 r. Początki Muzeum sięgają roku 1951, kiedy to zorganizowano punkt opieki muzealnej nad miejscowymi i regionalnymi zabytkami oraz rozpoczęto inwentaryzację zabytków w Dobrej. Do najcenniejszych eksponatów należą: obrazy Matki Bożej Szkaplerznej, Przemienienia Pańskiego; rzeźby Św. Anny, Joachima, Matki Bożej Niepokalanej; feretron (1700 r.); dokument króla Zygmunta III Wazy z 1592 r.; żelazny kufer zamykany na 11 rygli (XVI w.); Biblia z litografiami wydana w Bazylei w 1568 r.; eksponaty związane z rzemiosłem (m.in. skrzynie ze skomplikowanymi zamkami), sztuka ludowa, a także świątki. W 1971 r. zabytki malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego zostały wpisane do rejestru zabytków.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Parafialne w Grybowie Drukuj Email
Oceny:  / 1 
» Sakralne, Nowy Sącz (9217, 2.17)   
Czytaj więcej...33-330 Grybów, ul. Kościelna 3, tel. 18 445 02 62, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum znajduje się w budynku starej modrzewiowej plebanii z 1699 roku. Zgromadzone w Muzeum obiekty pochodzą w dużej mierze z dawnego kazimierzowskiego kościoła św. Katarzyny oraz ze spalonego w 1945 roku drewnianego kościółka św. Bernardyna. Zbiory Muzeum to przede wszystkim stare malowidła, rzeźby i ikony, niektóre naczynia liturgiczne oraz stare pisma i druki. Do najcenniejszych należą obrazy św. Zofii, św. Sebastiana i Świętej Rodziny, dwa trójkątne obrazy ze zwieńczenia tryptyku św. Zachariasza i Daniela, stare naczynia liturgiczne: mosiężny dzbanek na wodę, która służyła kapłanowi do obmycia palców przed Mszą świętą, metalowa, mosiężna ampułka na wodę i wino, stary relikwiarz wykonany z drzewa w kształcie monstrancji z roku 1700 roku. Kącik żydowski obejmuje kilka lichtarzy pochodzących z domów żydowskich w Grybowie. Każdy lichtarz ma nieparzystą liczbę ramion: 3, 5, 7 lub 9 oraz 200-letni pergamin żydowski, pochodzący z grybowskiej synagogi. Ta synagoga została w znacznej części zniszczona przez Niemców, wnet po wkroczeniu do Grybowa.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Parafialne w Pruchniku Drukuj Email
Oceny:  / 2 
» Sakralne, Przemyśl (9316, 2.2)   
Czytaj więcej...37-560 Pruchnik, ul. Kościelna 6, tel. 16 628-80-38, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum powstało w 1994 roku. Mieści się w budynku dawnej organistówki, budynku o konstrukcji wieńcowej, na wysokiej podmurówce z kamienia i cegły, wybudowanej w 1890 r. Muzeum obejmuje dwie salki. Pierwsza na zabytkowe sprzęty oraz dokumenty dotyczące Pruchnika i okolic, druga poświęcona pamięci ks. Bronisława Makiewicza. Eksponaty znajdujące się w muzeum: sprzęty gospodarstwa domowego, rękopisy, książki, dokumenty przynosili ludzie, którzy je posiadali, ale też często były wyszukiwane i gromadzone przez proboszcza miejscowej parafii. Do dziś zebranych zostało wiele zabytkowych eksponatów przedstawiających historię Pruchnika i jego mieszkańców. Do ciekawszych należą: Meteoryty znalezione w Pruchniku; Płytki do wypiekania Hostii; Drewniane widły; Lampy naftowe; Żelazko na duszę; Drewniany turoń. Rogata głowa z wielką kłapiącą paszczą – wyrabiana z drewna i obijana kożuchem lub innym futrem.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   następna  »   koniec »»

Pozycje: 41 - 45 z 53
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż