Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Sakralne czwartek, 29.07.2021. (1,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea sakralne
Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów w Leżajsku Drukuj Email
Oceny:  / 6 
» Sakralne, Rzeszów (13168, 3.1)   
Czytaj więcej...
Fot. Szeder László
37-300 Leżajsk, Pl. Mariacki 8, tel. 17 242 00 06, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum zostało założone w 1971 r., mieści się w obrębie południowo-zachodniego pawilonu i części podpiwniczenia południowego skrzydła zabudowań klasztornych. Muzeum gromadzi przedmioty zabytkowe z utraconych po drugiej wojnie światowej klasztorów wschodnich, a także z innych klasztorów Prowincji. Są to przede wszystkin zbiory obrazów, rzeźb i wytworów rzemiosła artystycznego. Zbiory pochodzą ze Lwowa, Sokala, Zbaraża, Gwoźdźca, Husiatyna, Krystynopola, a także z Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowa, Tarnowa, Opatowa Kieleckiego, Łęczycy, Skępego, Radecznicy i Leżajska. Są tu również pamiątki z innych klasztorów bernardyńskich znajdujących się na terenie Polski. W 15 salach ekspozycyjnych zgromadzono ponad 1500 eksponatów z działów: malarstwo religijne oraz portrety sarmackie, rzeźba religijna, skarbiec, lapidaria, misjonaria, szaty liturgiczne i izba pamięci. W muzeum można również podziwiać przepiękne manuskrypty z iluminacjami oraz bezcenne starodruki z klasztornej biblioteki posiadającej ponad 24.000 woluminów.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Sakralne Kolegiaty Zamoyskiej Drukuj Email
Oceny:  / 0 
» Sakralne, Zamość (8862, 2.11)   
Czytaj więcej...22-400 Zamość, ul. Kolegiacka 1A, tel. 84 639 26 14, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum powstało w 1987 roku, mieści się w kompleksie Katedry Zamojskiej, na parterze Infułatki - domu dziekanów zamojskich (historyczna rezydencja infułatów kapituły kolegiackiej) - wejście od strony Katedry z cmentarza kościelnego. Ekspozycja stała Muzeum to zabytki dawnej kolegiaty, obecnie Katedry w Zamościu, dary ordynatów, infułatów, szlachty, patrycjatu zamojskiego i profesorów Akademii Zamojskiej. W trzech salach, z których jedna nakryta sklepieniem o dekoracji listwowej z herbem pierwszego dziekana - ks. Mikołaja Kiślickiego - Prus w zworniku, znajdują się, przechowywane wcześniej w skarbcu, najcenniejsze zabytki kolegiackie. Wśród nich jest zbiór szat, naczyń, przedmiotów i ksiąg liturgicznych, relikwiarze, alba koronacyjna króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, portrety infułatów i ordynatów, portrety trumienne, wota. W sezonie letnim od 1 maja do 30 września w dni powszednie od 10.00 do 16.00 możliwość wejścia na dzwonnicę.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Sługi Bożego Ks. Jerzego Popiełuszki Drukuj Email
Oceny:  / 52 
» Sakralne, Warszawa (18547, 4.42)   
Czytaj więcej...
Fot. Dominika
01-565 Warszawa ul. Hozjusza 2, tel. 22 561 00 56, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum znajduje się na terenie parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, ostatnim miejscu pracy kapłana. Ekspozycja mieści się w podziemiach kościoła, rozmieszczona jest w dziesięciu salach. Zgromadzono pamiątki związane z życiem, posługą i śmiercią księdza: kołyskę z czasów dzieciństwa, przedmioty codziennego użytku, wiele pamiątkowych fotografii czy sutannę, w której kapłan został zamordowany. Pierwsza sala muzeum przypomina najważniejsze wydarzenia z historii Polski lat 1944 - 1989. Opowiada o tym, jak Polacy - wspierani przez Kościół - zmagali się z państwem totalitarnym w obronie wiary, wolności, godności człowieka i narodu. Następna sala przedstawia zdjęcia i sprzęty z domu rodzinnego ks. Popiełuszki - syna skromnych rolników z Okopów, ucznia szkoły w Suchowoli, który cztery kilometry wędrował na lekcje i na poranną Mszę św. przez podlaską ziemię. Ziemię wielu kultur i religii. Zebrane w sali pamiątki i sprzęty domowe - lampa naftowa, stół, ława, krzesło, kołyska - pochodzą z domu rodziców Alka Popiełuszki, Marianny i Władysława Popiełuszków.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Sztuki Sakralnej Sufragarnia Drukuj Email
Oceny:  / 4 
» Sakralne, Bydgoszcz (9430, 2.25)   
Czytaj więcej...88-400 Żnin, ul. 700-lecia 24, tel. 52 302 83 44, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści się w sufragarni, czyli dawnym dworze biskupim z 1795 roku, ufundowanym przez biskupa sufragana Stefana Łubieńskiego. Sufragarnia zbudowana jest w stylu klasycystycznym, z cegły, na sklepionych piwnicach, z piętrowym portykiem i mieszkalnym poddaszem. Piętrowa część poprzedzona jest wysuniętym portykiem. Para kolumn w typie kompozytowym na wysokich cokołach podtrzymuje uproszczone belkowanie i trójkątny przyczółek. W dworku zgromadzono bogatą kolekcję dawnej sztuki sakralnej, w muzealnych salach obejrzeć można rzeźbę i malarstwo sakralne, kielichy, naczynia, szaty liturgiczne, księgi liturgiczne, medale i monety przedstawiające papieży, biskupów, ludzi zasłużonych dla Kościoła i państwa na przełomie minionych wieków i wiele innych ciekawych i rzadkich eksponatów. Na szczególną uwagę zasługują piękne szaty liturgiczne - ornaty, kapy, stuły - z przełomu XVIII i XIX wieku, mszały, śpiewniki i modlitewniki oraz dokumenty pisane ręcznie od XVI do XIX wieku.

Czytaj więcej...
 
Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie Drukuj Email
Oceny:  / 6 
» Sakralne, Cieszyn (12883, 2.94)   
Czytaj więcej...43-430 Skoczów, Rynek 2, tel. 33 853 08 13, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum mieści się w kamienicy przylegającej do skoczowskiego ratusza, gdzie w 1576 r. przyszedł‚ na świat Jan Sarkander. Stała ekspozycja dotyczy życia i kultu św. Jana Sarkandra, składają się na nią również eksponaty pochodzące z okolicznych kościołów – parafialnego pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie, oraz kościoła pw. św. Bartłomieja w Grodźcu Śl. W zbiorach znajdują się m.in. starodruki, obrazy, rzeźby. Na szczególną uwagę zasługują XVII – wieczne konfesjonały, tabernakulum oraz płaskorzeźba z 1936 roku dłuta Jana Wałacha - „Święta Teresa nad Skoczowem”. Jedna z sal przeznaczona jest na wystawy czasowe. Najczęściej prezentowane są w niej : malarstwo, grafika, rzeźba i fotografia. Podczas 64 zagranicznej podróży apostolskiej Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Czechy oraz Polskę. 21 maja 1995 roku w Ołomuńcu ogłosił przyjęcie Jana Sarkandra w poczet świętych. Przy tej okazji odbył pielgrzymkę do miejsca urodzenia Świętego, do Skoczowa, 22 maja 1995 roku.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   następna  »   koniec »»

Pozycje: 46 - 50 z 53
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż