Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Szczecin arrow Muzeum Historii Szczecina czwartek, 13.06.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Historii Szczecina Drukuj Email
Oceny:  / 20 
KiepskiBardzo dobry 
» Historyczne, Szczecin (20429, 3.42)   
70-533 Szczecin, ul. Mściwoja 8, tel. 91 431 52 59, godziny otwarcia, ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Zbiory Muzeum związane są z historią Szczecina od czasów najdawniejszych po współczesność. Zabytki archeologiczne pochodzą głównie z badań prowadzonych po wojnie na wzgórzu zamkowym i na Podzamczu. Wśród nich obejrzeć można m.in. odnaleziony podczas prac wykopaliskowych w 1999 roku wyjątkowy skarb: zbiór monet pomorskich z przełomu XIV i XV wieku i ponad 300 srebrnych, pozłacanych ozdób ze strojów, noszonych niegdyś przez zasobnych mieszczan. Bogata ikonografia historyczna, m.in. unikatowe grafiki z XVII i XVIII wieku oraz malarstwo z XIX i początku XX wieku, a także kolekcja planów Szczecina, ukazują przemiany urbanistyczne i architektoniczne miasta, dokonujące się w ciągu wieków, a przy tym stanowią przegląd lokalnego środowiska plastycznego. Kolekcja rzemiosła artystycznego, w tym wyroby z cyny, kowalstwo artystyczne, skrzynie cechowe, meble, srebra i porcelana oraz portrety, liczne fotografie, pamiątki i archiwalia wiążą się z wydarzeniami i mieszkańcami miasta. Zbiory uzupełniają: kolekcja militariów, głównie z czasów II wojny światowej i okresu powojennego oraz wciąż uzupełniana dokumentacja życia codziennego Szczecina w XX wieku.

Oddział Muzeum Miasta Szczecina powołano do życia w 1975 roku. Jego siedzibą jest gotycki Ratusz Staromiejski na Podzamczu, usytuowany w centrum najstarszej części miasta – pomiędzy Rynkiem Siennym i Nowym, przy ul. Mściwoja 8. Ratusz, którego początki związane są z połową XIII wieku, uzyskał gotycką formę z okazałą piwnicą ze sklepieniami gwiaździstymi, podcieniem i efektownymi szczytami na przełomie XIV i XV wieku, dzięki przebudowie przypisywanej Heinrichowi Brunsbergowi.

Wystawy stałe

Historia i kultura Szczecina XVII-XIXHistoria i kultura Szczecina XVII-XIX
 / 5 - otwarta (2827, 0.57)
Wystawa przedstawia nowożytne losy miasta, opowiada o ważnych wydarzeniach, rozwoju gospodarczym, o lokalnym rzemiośle, a potem przemyśle oraz o ludziach związanych ze Szczecinem pod panowaniem szwedzkim, pruskim i niemieckim. Różnorodne wyroby rzemiosła - z cyny, ceramiki, srebra, dzieła sztuki sakralnej i świeckiej, obrazy, stare plany, ryciny i dokumenty ilustrują poszczególne etapy życia miasta, ukazują ważne przeobrażenia architektoniczne i urbanistyczne.
Najstarsze karty z dziejów SzczecinaNajstarsze karty z dziejów Szczecina
 / 4 - otwarta (2438, 0.49)
Jak żyli szczecinianie 600, 800, a nawet 1000 lat temu? Gdzie mieszkali? Jakich narzędzi używali do pracy? W jakie ozdoby stroili się od święta? W co wierzyli? Czym wojowali? I kto sprawował nad nimi władzę? Na te i inne pytania dotyczące początków szczecińskiego grodu, rozwoju lokowanego na prawie magdeburskim miasta, stolicy księstwa Gryfitów, odpowiada wystawa "Najstarsze karty z dziejów Szczecina". Główną rolę na wystawie odgrywają przedmioty codziennego i niecodziennego użytku.
Szczecin, jakiego już nie ma
 / 4 - otwarta (2510, 0.5)
Wystawa jest ilustracją przedwojennego miasta, utrwaloną na obrazach, grafikach, pocztówkach i plakatach, a także wspomnieniem jego dawnych mieszkańców poprzez ocalałe po nich przedmioty i pamiątki: elementy wyposażenia mieszkań i restauracji, szyldy i reklamy, produkowane w Szczecinie sprzęty i narzędzia, jak maszyny do szycia i do pisania ze znanych zakładów Stoewera.

Komentarze

1. Dodane przez J.A.R, w dniu - 01-12-2009 13:40
Dość wygórowana cena za bilet wstępu w stosunku do prezentowanych eksponatów (dlatego warto wybrać dzień darmowego zwiedzania-czwartek). Przygotowanie merytoryczne pracowników dość różnorodne (od pasjonatów z zaangażowaniem odpowiadających na wszelkie, nawet odbiegające od tematu pytania do osób niezbyt wykazujących inicjatywę udzielenia informacji), jednakże cały personel niezwykle miły i pomocny. 
Eksponaty prezentowane w sposób zachęcający do obejrzenia (zwłaszcza wystawa poświęcona losom wojennym i powojennym), niestety brak informacji w języku angielskim. 
Najbardziej razi zakaz robienia zdjęć (choć za zgodą pracownika można uwiecznić niektóre eksponaty).

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
 
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
 
 

 

Przewodnicy

 Po muzeum oprowadzi przewodnik
Zdzisław MąkaZdzisław Mąka - Przewodnik miejski po Szczecinie
Urodzony w Szczecinie (1951), absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej, dr inż. elektryk. Związany z gospodarką morską (Polska Żegluga Morska, Wyższa Szkoła Morska), doświadczenie pedagogiczne. Bardzo dobra, praktyczna znajomość języka angielskiego (używany na codzień od 1994 roku w pracy zawodowej). Przewodnik po Szczecinie z zainteresowaniem, oprócz histori...
języki: polski, angielski
Agnieszka WałekAgnieszka Wałek - pilot wycieczek, przewodnik miejski po Szczecinie ...
Jestem licencjonowanym pilotem wycieczek oraz przewodnikiem turystycznym terenowym po obszarze miasta Szczecin i województwie zachodniopomorskim od 2007 roku. Na co dzień zajmuję się oprowadzaniem grup nie tylko po Szczecinie, ale także województwie zachodniopomorskim. Propozycje wycieczek i spacerów po Szczecinie dopasowuję do każdej grupy oraz osób indywidualnych, które chcą...
języki: polski, niemiecki
Małgorzata Lewandowska - pilot wycieczek, przewodnik miejski - Szczecin, pr...
Zapraszam Państwa w najciekawsze zakątki miedzy Odrą a 15 południkiem, czyli na najbardziej zachodnie Pomorze Zachodnie. Jest fascynujące, a ciągle jeszcze tak mało znane. Mamy przepiękne krajobrazy, wspaniałą przyrodę i bogatą, często tajemniczą historię tworzoną przez kilka narodów. Najchętniej pracuję jako przewodnik turystyczny. Obsługuję grupy zorganizowane i turystów indywidualnych. Układam trasy wycieczkowe na życzenie klienta.
języki: polski,

 Przewodnicy miejscy
Justyna MachnikJustyna Machnik - przewodnik miejski po Szczecinie
Pokażę wielowątkową urodę Szczecina. Na typowym turystycznym szlaku zabytków i na jego zapleczu. Polecam autorską trasę "Szczecin śladami PRL". Na co dzień pracuję za korporacyjnym biurkiem. A po godzinach: założycielka i prezeska stowarzyszenia POMIEŚCIENOGA, koordynatorka projektu FB/Kamienice Szczecina (trasa Niezwykli szczecinianie i ich kamienice), w latach 2007-2012 dzien...
języki: polski


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż