Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 19.05.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 4 z 4
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 3 - otwarta (3558, 0.72)
Kraków / Muzeum Książąt Czartoryskich
wystawa stała - sztuka, rzeźba antyczna
Zgromadzone obiekty pochodzące z okresu od III tysiąclecia p.n.e. do IV wieku n.e. odznaczają się dużą różnorodnością pod względem materiału i technik wykonania, a dziełom sztuki towarzyszą przedmioty codziennego użytku: obok marmurowych rzeźb i płaskorzeźb znajdują się sarkofagi terakotowe i drewniane, mozaika i fragmenty malowideł ściennych, drobna plastyka, ceramika - zbiór waz greckich, biżuteria, naczynia szklane, obiekty z brązu.
 / 2 - otwarta (3553, 0.72)
Kraków / Muzeum Książąt Czartoryskich
wystawa stała - rzemiosło artystyczne, broń
Ekspozycja prezentowana w Klasztorku zachowała klimat wnętrz puławskiego Domu Gotyckiego. Zebrano tu pamiątki rodzinne Czartoryskich, a przede wszystkim portrety największych przedstawicieli rodu oraz militaria polskie, europejskie i bliskowschodnie, związane często z wielkimi osobistościami historycznymi. Znalazły tu miejsce pamiątki po sławnych ludziach, odgrywające znaczącą rolę w początkowym okresie funkcjonowania kolekcji stworzonej przez Izabelę Czartoryską w Puławach.
 / 3 - otwarta (3248, 0.66)
Kraków / Muzeum Książąt Czartoryskich
wystawa stała - sztuka, malarstwo, rzemiosło artystyczne, ceramika
Obie połączone stałe wystawy zajmują osiem sal I piętra Pałacu. Myśl przewodnia Galerii nawiązuje do romantycznej idei Izabeli Czartoryskiej, która pragnęła ukazać pamiątki - prawdziwe i rzekome - głównie po królach i wybitnych osobistościach Polski, zebrane ku pokrzepieniu serc rodaków po utracie niepodległości z końcem XVIII wieku. Na szczególną uwagę zasługują portrety: ostatnich Jagiellonów wykonane w warsztacie Łukasza Cranacha Młodszego w połowie XVI wieku.
 / 1 - otwarta (5430, 1.1)
Kraków / Muzeum Książąt Czartoryskich
wystawa stała - sztuka, malarstwo, rzeźba
Galeria Malarstwa Europejskiego obejmuje obrazy, miniatury i rzeźby obce i polskie. Należą one do kolekcji Książąt Czartoryskich, zapoczątkowanej przez Izabelę Czartoryską w Puławach (pocz. XIX w.) i rozbudowanej przez Władysława Czartoryskiego (2. poł. XIX w.) oraz obrazy i rzeźby obce należące do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, gromadzonej od jego powstania w 1879 roku. Ekspozycja Galerii ułożona chronologicznie daje możliwość przeglądu dziejów europejskiego - w tym także polskiego.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż