Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Gdańsk arrow Muzeum Archeologiczne w Gdańsku środa, 21.02.2024. (9,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku Drukuj Email
Oceny:  / 11 
KiepskiBardzo dobry 
» Archeologiczne, Gdańsk (25347, 4.31)   
80-958 Gdańsk, ul. Mariacka 25/26, tel. 58 322 21 00, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku gromadzi, przechowuje i opracowuje zabytki archeologiczne z terenów Pomorza Gdańskiego, w tym szczególnie Gdańska, Gniewa, Tczewa, Stargardu Gdańskiego i Skarszew, od epoki kamienia, po czasy nowożytne. Zbiory muzeum obejmują inwentarze i dokumentacje prac wykopaliskowych cmentarzysk, osad, skarbów, znalezisk luźnych. Zabytki ze wszystkich epok pradziejowych od okresu paleolitu do wczesnego średniowiecza, zespoły wykopaliskowe z czasów średniowiecznego i nowożytnego Gdańska, kolekcje inkluzji i odmian bursztynu oraz dzieła bursztynników gdańskich, zabytki archeologiczne i eksponaty etnograficzne z badań na terenie Sudanu. Pierwsza po drugiej wojnie światowej stała ekspozycja bursztynu w Gdańsku. Ogólna liczba muzealiów: 30 000 według numerów katalogowych.

Większość gdańskich zbiorów archeologicznych zaginęła lub została zniszczona w czasie działań wojennych. Cześć zbiorów wywieziono w czasie wojny do Przyjaźni d. pow. Kartuzy, jednak bardzo niewiele z nich udało się później odnaleźć. L.J. Łuka już od roku 1953 prowadził uwieńczone sukcesem starania o przekazanie do MAG zabytków pochodzących z Pomorza a przechowywanych w innych muzeach. Zbiór zabytków archeologicznych znajdujący się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku pochodzi głównie z badań własnych, rozpoczętych w roku 1954.

Wystawy stałe

1000 lat Gdańska w świetle wykopalisk
 / 0 - otwarta (2018, 0.42)
Szczątki drewnianej zabudowy miasta X - XIII wieku odkryto w roku 1948 na głębokości około 2 m. pod dzisiejszą nawierzchnią ulic. Sięgały one 5 m. głębokości. Brak dostępu powietrza, wilgotne podłoże oraz inne naturalne warunki konserwujące sprawiły , że do naszych czasów w bardzo dobrym stanie dotrwały pozostałości domów, ulic i wałów obronnych, a także bogactwo drobnych narzędzi, fragmentów sprzętów domowych, części ubiorów i ozdób.
Pradzieje Pomorza Gdańskiego
 / 0 - otwarta (1850, 0.38)
Wystawa prezentuje najdawniejsze dzieje Pomorza Gdańskiego od epoki kamienia, poprzez epokę brązu, żelaza do wczesnego średniowiecza. Jest najważniejszą stałą ekspozycją Muzeum. Przybliża odrębny i specyficzny charakter miejscowych społeczeństw pradziejowych. Powstała między innymi dzięki wieloletnim badaniom archeologicznym prowadzonym przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Ponadto szereg eksponatów pozyskano od ofiarodawców, współpracujących z naszą instytucją.
Schorzenia ludności prahistorycznej na ziemiach polskich
 / 0 - otwarta (1929, 0.4)
Celem wystawy jest przybliżenie współczesnemu odbiorcy problematyki związanej ze stanem zdrowia naszych przodków. Dziedziną wiedzy, która zajmuje się badaniem kondycji zdrowotnej pokoleń żyjących w odległych wiekach, jest paleopatologia. W oparciu o dodatkową wiedzę z innych dziedzin np. archeologii, antropologii, medycyny, paleopatologia odtwarza historię chorób. Dąży do ustalenia kolebki - czyli miejsca narodzin poszczególnych schorzeń, dróg ich rozprzestrzeniania się, zasięgu występowania.
Tajemnice Doliny Nilu
 / 0 - otwarta (1963, 0.41)
Ekspedycja Afrykanistyczna Muzeum Archeologicznego w Gdańsku (MAG) od 1993 r. prowadzi badanie na terenie Sudanu. W odpowiedzi na apel sudańskiego rządu archeolodzy MAG ratują zabytki kultury światowej w rejonie IV katarakty Nilu, na terenie, który po zbudowaniu nowej tamy na rzece zostanie zatopiony. Wiele bezcennych zabytków ulegnie zagładzie. Tylko międzynarodowa, zakrojona na szeroką skalę akcja ratownicza daje szansę ich ocalenia.

  Liczba wszystkich wystaw stałych: 5 - pokaż wszystkie wystawy

Komentarze

1. Dodane przez dorcus, w dniu - 29-08-2008 18:42
Piękna lokalizacja - przy najbardziej romantycznej uliczce w Gdańsku - Mariackiej. Niestety, wystawa kiepściutka. Chyba najgorsza ze wszystkich polskich muzeów archeologicznych...  
Może wynika to z tego, że całą energię zainwestowali w swoje oddziały w spichlerzu "Błękitny Lew" czy grodzisku w Sopocie?(Tam koniecznie należy się wybrać).  
Za siedzibę główną daję (***)
2. Dodane przez Tamara, w dniu - 02-08-2014 19:08
Wystawa nie powala, ale warto się wybrać z dziećmi, pokazać choćby wystawę sudańską. Tym bardziej, że cena biletów (rodzinny 2014 r. - 15 złotych) nie jest wysoka. Rzeczywiście - piękna lokalizacja - przy uliczce Mariackiej. Polecam :)

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
 
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
 

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Małgorzata Andrzejewsk...Małgorzata Andrzejewsk... - przewodnik Gdańsk-Sopot-Gdynia, Muzeum II Wojny Sw...
Witam serdecznie, jestem absolwentką anglistyki oraz licencjonowanym przewodnikiem po Trójmieście . Uwielbiam Półwysep Helski, wędrowki po ruchomych wydmach koło Łeby i Kaszuby zwane popularnie "Szwajcarią Kaszubską." Z przyjemnością pokażę swoje ulubione zakątki i ciekawostki gościom z kraju i zagranicy. Lubię chodzić własnymi ścieżkami i odkrywać nowe miejsca, a potem dzielić...
języki: angielski, polski
Marzena Ciechanowicz - przewodnik miejski po Trójmieście nr.licencji 371...
Witam serdecznie!Jestem absolwentką uczelni niemieckiej i licencjonowanym przewodnikiem po Trójmieście z 10cio letnim doświadczeniem w oprowadzaniu grup niemiecko- i anglojęzycznych. Moja praca jest też moją pasją, co sprawia,że wykonuję ją z oddaniem i zaangażowniem. Zapraszam na spacer po Gdańsku - dawnym mieście hanzeatyckim, które szczyciło się w swej historii jako mias...
języki: polski, niemiecki, angielski
Zofia ZubekZofia Zubek -
przewodnik po Gdańsku, Sopocie i Gdyni Jestem licencjonowaną przewodniczką po Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Oprowadzam dzieci, młodzież , osoby dorosłe, turystów indywidualnych i grupy. Zachęcam do obejrzenie Bazyliki Mariackiej w Gdańsku - największego kościoła ceglanego na świecie . Chętnie opowiem o Dworze Artusa, Domu Uphagena, Żurawiu, Drodze Królewskiej i o innych. Zapraszam.
języki: polski
Edyta PelcEdyta Pelc - przewodnik miejski po Gdansku, Sopocie i Gdyni
Jestem licencjonowanym przewodnikiem po Trójmieście. Oprowadzam grupy po najpiękniejszych obiektach i zakątkach Gdańska, Sopotu i Gdyni. Prowadzę własną działalność gospodarczą i wystawiam rachunki. Zapraszam do Trójmiasta. Do zobaczenia w Gdańsku!
języki: angielski, polski


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Oddziały
Źródła, więcej informacji

Tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
« poprzedni artykuł
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż