Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 20.03.2023. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 5 z 5
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 0 - otwarta (1882, 0.42)
Gdańsk / Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
wystawa stała - archeologiczna, sudan
Ekspedycja Afrykanistyczna Muzeum Archeologicznego w Gdańsku (MAG) od 1993 r. prowadzi badanie na terenie Sudanu. W odpowiedzi na apel sudańskiego rządu archeolodzy MAG ratują zabytki kultury światowej w rejonie IV katarakty Nilu, na terenie, który po zbudowaniu nowej tamy na rzece zostanie zatopiony. Wiele bezcennych zabytków ulegnie zagładzie. Tylko międzynarodowa, zakrojona na szeroką skalę akcja ratownicza daje szansę ich ocalenia.
 / 1 - otwarta (1655, 0.37)
Gdańsk / Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
wystawa stała - archeologiczna, przyrodnicza, etnograficzna
Jest to pierwsza po drugiej wojnie światowej stała ekspozycja bursztynu w Gdańsku . Nawiązuje ona do dawnych gdańskich tradycji. Zabytki prezentowane są w dwóch działach: bursztyn w przyrodzie i bursztyn w kulturze. Tematem pierwszej części ekspozycji jest zagadnienie pochodzenia bursztynu, jego złóż, identyfikacji i odmian. Prezentowane są naturalne formy bursztynu - naciekowe i powstałe z nagromadzenia żywicy w szczelinach drzew, unikalne odmiany bursztynu bałtyckiego (sukcynitu).
 / 0 - otwarta (1947, 0.43)
Gdańsk / Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
wystawa stała - archeologiczna, historyczna
Szczątki drewnianej zabudowy miasta X - XIII wieku odkryto w roku 1948 na głębokości około 2 m. pod dzisiejszą nawierzchnią ulic. Sięgały one 5 m. głębokości. Brak dostępu powietrza, wilgotne podłoże oraz inne naturalne warunki konserwujące sprawiły , że do naszych czasów w bardzo dobrym stanie dotrwały pozostałości domów, ulic i wałów obronnych, a także bogactwo drobnych narzędzi, fragmentów sprzętów domowych, części ubiorów i ozdób.
 / 0 - otwarta (1856, 0.41)
Gdańsk / Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
wystawa stała - archeologiczna, medyczna
Celem wystawy jest przybliżenie współczesnemu odbiorcy problematyki związanej ze stanem zdrowia naszych przodków. Dziedziną wiedzy, która zajmuje się badaniem kondycji zdrowotnej pokoleń żyjących w odległych wiekach, jest paleopatologia. W oparciu o dodatkową wiedzę z innych dziedzin np. archeologii, antropologii, medycyny, paleopatologia odtwarza historię chorób. Dąży do ustalenia kolebki - czyli miejsca narodzin poszczególnych schorzeń, dróg ich rozprzestrzeniania się, zasięgu występowania.
 / 0 - otwarta (1769, 0.39)
Gdańsk / Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
wystawa stała - archeologiczna, historyczna
Wystawa prezentuje najdawniejsze dzieje Pomorza Gdańskiego od epoki kamienia, poprzez epokę brązu, żelaza do wczesnego średniowiecza. Jest najważniejszą stałą ekspozycją Muzeum. Przybliża odrębny i specyficzny charakter miejscowych społeczeństw pradziejowych. Powstała między innymi dzięki wieloletnim badaniom archeologicznym prowadzonym przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Ponadto szereg eksponatów pozyskano od ofiarodawców, współpracujących z naszą instytucją.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2023  Testa Software - witryna na sprzedaż