Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 28.04.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 10 z 11
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 3 - otwarta (3116, 0.66)
Rzeszów / Muzeum - Zamek w Łańcucie
wystawa stała - przyrodnicza
Storczykarnia składa się z części ekspozycyjnej, zaplecza podzielonego na trzy strefy klimatyczne oraz kawiarni letniej. Obiekt wyposażony jest w nowoczesne urządzenia służące utrzymaniu optymalnych kierunków uprawy tej bardzo wymagającej grupy roślin. W szklarni wystawowej prezentujemy wiele rodzajów i gatunków storczyków. Trafiają tam rośliny najefektowniejsze, będące w okresie kwitnienia. Przez pozostałą część roku uprawiane są one w jednej z trzech szklarni zaplecza.
 / 2 - otwarta (2347, 0.5)
Rzeszów / Muzeum - Zamek w Łańcucie
wystawa stała - sztuka sakralna, malarstwo
Utworzenie zbioru sztuki cerkiewnej w Łańcucie podyktowane było koniecznością ochrony bezcennych dóbr kultury, zagrożonych wskutek wysiedleń ludności ukraińskiej z obszaru południowo-wschodniej Polski w 1945 i 1947 roku. Kilkudziesięcioletni okres świadomego niszczenia zabytków sztuki religijnej doprowadził do zagłady około 330 cerkwi z 650 jakie istniały się w tej części historycznej diecezji przemyskiej, która po II wojnie znalazła się w granicach państwa polskiego.
 / 3 - otwarta (3379, 0.71)
Rzeszów / Muzeum - Zamek w Łańcucie
wystawa stała - wnętrza, pojazdy
Stajnie posiadają zachowaną oryginalną częścią dla koni wierzchowych oraz Szorownię Galową i Hol, w których ustawiono pojazdy konne należące do Muzealnej Kolekcji Pojazdów. Muzeum w Łańcucie posiada bowiem dwie oddzielne kolekcje pojazdów konnych: historyczną związana z rezydencją po rodzinie Potockich liczącą 55 pojazdów i muzealną, gromadzoną po II wojnie i wciąż otwartą, która liczy dzisiaj blisko 80 pojazdów.
 / 7 - otwarta (3676, 0.78)
Rzeszów / Muzeum - Zamek w Łańcucie
wystawa stała - wnętrza, sztuka, malarstwo
Zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce. Do najstarszych szczęśliwie zachowanych należy: Wielka Sień, Sala pod Stropem oraz Sala pod Zodiakiem. Pochodzą one z lat 40-tych XVII w. ale niestety żadne nie przetrwało do naszych czasów w niezmienionej formie. Liczną grupę stanowią wnętrza, które powstały w XVIII w. Chronologicznie najstarsze ozdobione zostały na pocz. lat 80 przez włoskiego malarza Vincenzo Brennę.
 / 10 - otwarta (2200, 0.45)
Rzeszów / Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
wystawa stała - sztuka, rzemiosło artystyczne, ceramika
W pierwszej sali wystawiono zabytki /w większości XIX w./ reprezentujące różne dziedziny rzemiosła artystycznego. Typowymi przykładami mebli z 1. poł. XIX stulecia są m.in. biedermeierowskie krzesła i fotel z charakterystycznym wachlarzowym oparciem; ważnym elementem wystroju mieszczańskiego wnętrza był zegar w drewnianej obudowie w kształcie antycznego portyku. W serwantce, na kątówce, komodzie i stołach eksponowane są wyroby ceramiczne, m. in. XIX w. angielskie naczynia fajansowe.
 / 8 - otwarta (2150, 0.44)
Rzeszów / Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
wystawa stała - sztuka, malarstwo
W krużgankach Gmachu Głównego można oglądać wystawę malarstwa europejskiego, zatytułowaną Malarstwo włoskie. Wśród pokazanych dzieł z przełomu XVII, XVIII i XIX stulecia, przeważają obiekty pochodzące z Galerii Dąmbskich - głównej kolekcji muzealnej, mniejszą część stanowią prace pozyskane drogą zakupów bądź przekazów. Eksponowane płótna pochodzą z licznych szkół i ośrodków artystycznych, takich jak Bolonia, Rzym i Neapol.
 / 5 - otwarta (2225, 0.45)
Rzeszów / Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie
wystawa stała - etnograficzna
Wystawa jest skierowana do wszystkich, którzy chcą poznać historię i funkcje dawnych ubiorów chłopskich, a które stanowią jedynie drobny wycinek tak interesującego zjawiska, jakim jest kultura ludowa. Kolorowe stroje ludowe znane ze zbiorów muzealnych i traktowane przez współczesne zespoły folklorystyczne jako kostiumy nie były typową odzieżą szerokich mas ludności wiejskiej. Zakładali je tylko najbogatsi chłopi w okresie po uwłaszczeniu.
 / 3 - otwarta (3243, 0.66)
Rzeszów / Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie
wystawa stała - sztuka, sakralna rzeźba ludowa
Wystawa prezentuje charakterystyczne przykłady rzeźby ludowej od XVI do XX wieku, pełniącej ważną funkcję sakralną i stanowiących niegdyś wyposażenie kapliczek wiejskich. Dobór eksponatów na wystawie pozwala zwiedzającym poznać najbardziej popularnych świętych - patronów chroniących od ognia, powodzi i epidemii oraz innych przypadków losowych. Rzeźbiarski kunszt twórców ludowych, ukształtował nie tylko formą zbieżną z kanonami ikonograficznym.
 / 7 - otwarta (1884, 0.38)
Rzeszów / Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
wystawa stała - archeologiczna, etnograficzna
Wystawa prezentuje różnorodne aspekty życia człowieka w okresie od około 40 tys. p.n.e. do XIII w. n.e. Na powierzchni ponad 160 m˛ zaprezentowano około 2000 tysięcy zabytków pochodzących z badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie południowo-wschodniej Polski. Ilustrują one poszczególne okresy chronologiczne zarówno w zakresie kultury materialnej, jak i duchowej. Starano się je pokazać w kontekście wskazującym na ich pierwotną funkcję i sposób użytkowania.
 / 11 - otwarta (2347, 0.48)
Rzeszów / Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
wystawa stała - sztuka, malarstwo
Na wystawie wyeksponowano malarstwo sztalugowe od początku XVIII wieku do 1939 roku, które zostało wystawione w układzie chronologiczno-tematycznym. Prezentacja ta, obejmuje: portrety, weduty i pejzaże, sceny rodzajowe oraz martwe natury. W galerii wystawiono wybrane obrazy olejne namalowane przede wszystkim na płótnie, (jak też nieliczne na podłożu z tektury, deski i blachy), największych artystów tego czasu, reprezentantów swoich epok, jak też różnorodnych kierunków, nurtów i tendencji.

««  start « poprzednia 1   2   następna  »   koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż