Szczecin / Galeria Sztuki Dawnej wystawa stała - sztuka, malarstwo Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza do obejrzenia nowej stałej wystawy poświęconej sztuce na dworze książąt pomorskich w okresie jej największego rozkwitu w XVI i początkach XVII wieku. Wprawdzie po wygaśnięciu dynastii w 1637 roku spuścizna po książętach została podzielona między ich spadkobierców i w dużej mierze rozproszona, jednak dzieła sztuki, które zachowały się do dzisiaj i są prezentowane na wystawie, dają świadectwo niezwykłego znaczenia pomorskiego dworu książęcego.
|
Szczecin / Galeria Sztuki Dawnej wystawa stała - sztuka, sztuka, rzeźba sakralna Wystawa prezentuje rozwój kultury artystycznej na Pomorzu od momentu chrystianizacji regionu po czasy triumfu reformacji. Dzieła - głównie o charakterze sakralnym - obejmują przykłady malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Ukazują panoramę miejscowej sztuki późnoromańskiej, gotyckiej oraz nowożytnej (manierystycznej i wczesnobarokowej). Ekspozycja podzielona jest na trzy sale. W pierwszej zgromadzono zabytki późnoromańskie, pochodzące z przełomu XIII/XIV w.
|
Szczecin / Galeria Sztuki Dawnej wystawa stała - sztuka, rzeźba, biżuteria XVI i 1. poł. XVII w. Wystawa "Mecenat artystyczny Książąt Pomorza Zachodniego" prezentuje sztukę tworzoną na dworze Gryfitów w XVI i 1. poł. XVII wieku, okresie dobrobytu i świetności księstwa, rozpoczętego panowaniem Bogusława X, a zakończonego śmiercią Bogusława XIV. Bogusław X, związany politycznie z Polską poprzez małżeństwo z córką króla Kazimierza Jagiellończyka - Anną, zapewnił swemu państwu - stanowiącemu część Rzeszy Niemieckiej - wysoki status, zdobywając w 1521 godność lennika cesarskiego.
|
Szczecin / Galeria Sztuki Dawnej wystawa stała - sztuka, złotnictwo Wystawa prezentuje wyroby złotnicze ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Układ wystawy pozwala prześledzić mody i nurty w złotnictwie europejskim od średniowiecza do secesji. Piękne, wykonane ze szlachetnych kruszców przedmioty są też świadectwem niezwykłych umiejętności dawnych mistrzów. Najstarszym zabytkiem jest owiany legendą złoty pierścień (sygnet) z Pęzina (Pomorze Zachodnie) z około 1200 - z postacią rycerza i nierozszyfrowanym jak dotąd napisem.
|