Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... środa, 26.02.2020. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 7 z 7
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 2 - otwarta (1654, 0.48)
Będzin / Muzeum Zagłębia w Będzinie - pałac
wystawa stała - archeologiczna
Dysponując kolekcją zabytków archeologicznych z epoki podjęto próbę odtworzenia fragmentu odległej rzeczywistości w muzealnej sali. Jest więc chata wykonana w konstrukcji sumikowo - łątkowej, niewielka, lecz te prawdziwe bywały, jak można sądzić z zachowanych śladów, porównywalnej wielkości. W chacie przedmioty potrzebne w codziennym życiu, garnki do gotowania, odzież, broń, ozdoby, amulety aby chroniły właściciela przed nieszczęściem i na półce nad stołem stoi lampa na płynny tłuszcz.
 / 2 - otwarta (2463, 0.72)
Będzin / Muzeum Zagłębia w Będzinie - pałac
wystawa stała - etnograficzna, wnętrza
Wystawa jest próbą rekonstrukcji wnętrza chaty z terenu Zagłębia Dąbrowskiego. Jest to tzw. typ chaty jednoizbowej, lecz składa się on z izby i sieni. Z sieni wydzielone jest również małe pomieszczenie dla bydła i innych zwierząt domowych, które dawniej często przebywały w jednym pomieszczeniu z człowiekiem. W sieni i obórce zgromadziliśmy dawne narzędzia rolnicze i sprzęty niezbędne w gospodarstwie: pług, motyki, kosę, cepy, kosz zasobowy do przechowywania zboża, jarzma oraz żarna do mielenia.
 / 1 - otwarta (1860, 0.54)
Będzin / Muzeum Zagłębia w Będzinie - pałac
wystawa stała - malarstwo
Kolekcja obrazów przekazana do zbiorów Muzeum Zagłębia przez żonę artysty prof. Janinę Kraupe - Świderską w 2005 r. Wystawę wzbogacono o obrazy i akwarele zgromadzone już w zbiorach Muzeum na początku lat 80-tych a także pamiątki, rzeczy osobiste Profesora , zdjęcia i fotokopie dokumentów. Prof. Jan Świderski był Honorowym Obywatelem Miasta Będzina, wybitnym malarzem i grafikiem, a także nauczycielem akademickim i teoretykiem sztuki znanym na całym świecie.
 / 3 - otwarta (2878, 0.84)
Będzin / Muzeum Zagłębia w Będzinie - pałac
wystawa stała - malarstwo
Samuel Cygler urodził się w Będzinie 3 listopada 1898r. W 1916 r. zapisał się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie do pracowni znanego i cenionego malarza Teodora Axentowicza, a następnie przeniósł się do pracowni prof. Wojciecha Weissa. Równolegle ze studiami kontynuował naukę w szkole średniej. W 1920 r. wyjechał do Niemiec, gdzie dokształcał się w zakresie grafiki i drukarstwa. Zdobyta w Niemczech wiedza zaowocowała wyróżnieniem jego prac graficznych w czasie studiów na ASP.
 / 1 - otwarta (2747, 0.8)
Będzin / Muzeum Zagłębia w Będzinie - pałac
wystawa stała - wnętrza, sztuka, meble, rzemiosło
Ekspozycja prezentuje wyposażenie reprezentacyjnego I piętra Pałacu Mieroszewskich. Umeblowanie stanowią stylowe sekretery, komody i fotele. Wystroju wnętrz dopełniają kominki, rzeźby, oryginalne tkaniny - kobierce, makaty, dywany oraz wyroby rzemiosła artystycznego ze srebra, porcelany i cyny datowane na XVIII, XIX i początek XX wieku, a także piece kaflowe z kamienic mieszczańskich Będzina i Grodźca. Na wystawie zaprezentowano malarstwo portretowe i pejzażowe z poł. XIX wieku.
 / 1 - otwarta (1731, 0.5)
Będzin / Muzeum Zagłębia w Będzinie - zamek
wystawa stała - historyczna, Będzin
Wystawa obrazuje historię Będzina od początków istnienia miasta aż po wiek XX. Na uwagę zasługują oryginalne dokumenty będzińskich cechów, w tym przywilej Władysława IV dla cechu szewców z roku 1644, księga cechu szewców z XVIII wieku i przechowywany niegdyś wraz z nią średniowieczny pergamin z zapisem hymnu ku czci św. Katarzyny, patronki cechu. Do najstarszych dokumentów należą mapy, w tym XVII - wieczne mapy Śląska (Konrad Lotter), mapę Nowego Śląska (ok. 1805) oraz plany Będzina (1823).
 / 2 - otwarta (2848, 0.83)
Będzin / Muzeum Zagłębia w Będzinie - zamek
wystawa stała - militaria, broń, uzbrojenie XVI - XX wiek
W salach zamkowych zgromadzono kolekcję ukazującą rozwój broni i uzbrojenia od XVI do pocz. XX wieku. Zaprezentowano ciekawe okazy broni białej - siecznej i drzewcowej, broń palną, miotającą i elementy uzbrojenia ochronnego. Zbiór składa się w dużej mierze z europejskiej broni regulaminowej, ale zawiera też wiele okazów broni galanteryjnej, myśliwskiej i sportowej - pięknie zdobionej, masą perłową, hebanem i kością. Kolekcja liczy obecnie 350 eksponatów.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2020  Testa Software - witryna na sprzedaż